2/2023

Jak dál s ropou a ropnými výrobky

| autor: František Vörös, konzultant0

pexels-zukiman-mohamad-87236
zdroj: pexels

Rusko je po Saudské Arábii druhým největším vývozcem ropy. Zatímco USA, Kanada, Velká Británie a Austrálie přistoupily v rámci protiruských sankcí k zákazu dovozu ropy a ropných výrobků k 22. dubnu. Evropská unie si pro zákaz dovozu ropy, dopravených po moři v tankerech, stanovila termín 5. 12. 2022, pro ropné výrobky 5. 2. 2023.

Výjimku pro dodávky ropovodem Družba má ČR, SR a Maďarsko. Německo znárodnilo ruské podíly ve třech rafineriích – ve Schwedtu, v Karlsruhe a Vohburgu an der Donau. Zbývá dořešit i problém s rafinerií ropy na Sicílii, kterou vlastní ruský Lukoil.

Zasvěcené články o aktuální situaci s ropou a ropnými výrobky publikovala na portálu E15 ve vydání 5. a 11. října redaktorka Pavla Palaščáková. Konstatovala, že odklon od ruské ropy a ropných výrobků jde v EU-27 pomalu a čas utíká. Odkazuje se na články Grega Millera, který konstatuje, že přes veškerou rétoriku o nepodporování ruské vojenské agrese se do tankerů naložilo více ruských produktů než před invazí (viz obrázky).

Celkový ruský vývoz ropy po moři během sedmi měsíců od začátku války dosáhl průměrné hodnoty 3,4 milionů barelů denně, což je o 17 % více než ve stejném období v roce 2021- první obrázek. Průměrný ruský vývoz ropných produktů dosáhl ve stejném období letos 1,4 milionů barelů za den, což je o 5,5 % méně než ve stejném období v roce 2021 (druhý obrázek).

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP