2/2023

Írán zvažuje export zemního plynu do Evropy

| autor: Jana Červinková| zdroj: oenergetice.cz0

international-2693210_640.jpg
zdroj: pixabay

Podle vyjádření íránského zástupce ministerstva pro ropu země zvažuje export zemního plynu do Evropy. Komplikací jsou ovšem na Írán aktuálně uvalené sankce ze strany USA. Informoval o tom portálEuractiv.

Írán vlastní druhé největší prokázané zásoby zemního plynu na světě. Tzv. prokázané zásoby jsou definovány jako objem zemního plynu, u kterého se na základě geologických a dalších dat s relativně vysokou pravděpodobností (90 % a více) předpokládá, že bude při současných ekonomických a technických podmínkách vytěžitelný.

„Írán tuto možnost zkoumá, nicméně prozatím jsme nedosáhli jednoznačného závěru. Zájmem Íránu je vždy rozvíjet energetickou diplomacii a rozšiřovat trh,“ uvedl Majid Chegeni, náměstek íránského ministra pro ropu. Úvahy o možném exportu zemního plynu z Íránu do Evropy přichází během energetické krize, kdy se mnoho evropských zemí závislých na dodávkách energie z Ruska obává možného neočekávaného přerušení toků.

V loňském roce EU importovala přibližně 155 miliard metrů krychlových (bcm) zemního plynu z Ruska, což tvořilo zhruba 45 % z celkového dovozu plynu. Evropská komise proto již v březnu představila plán REPowerEU, který obsahuje ambici zbavit se závislosti na ruském plynu.

Překážkou jsou americké sankce, které komplikují platby za plyn

V současnosti Írán exportuje zemní plyn plynovody do Turecka, Arménie, Ázerbájdžánu a Iráku. V roce 2020 Írán exportoval přibližně 16,7 bcm plynu. Íránský náměstek ministra pro ropu potvrdil, že Írán v uplynulých týdnech podepsal s Irákem memorandum o porozumění o navýšení exportů zemního plynu.

Hlavní překážkou exportů z Íránu do Evropy a případně na jiné trhy ovšem je, že plynárenský průmysl je negativně ovlivněn sankcemi USA, které byly uvaleny v roce 2018. Tyto sankce mj. velmi komplikují platby Íránu za zemní plyn. Například Irák využívá komplexní platební metodu, , aby dodržel výjimku ze sankcí USA vůči Íránu. Irák nesmí Íránu jednoduše platit přímo, protože platby musí být použity pouze na financování dovozu potravin a léků.

Podle dostupných informací k žádnému oficiálnímu jednání se zástupci EU na téma možných importů íránského plynu nedošlo. EU rovněž Írán jako jeden z potenciálních zdrojů plynu v rámci diverzifikace a odklonu od ruského plynu nezmiňuje. Problémem by také byla chybějící infrastruktura s dostatečnou přepravní kapacitou.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP