2/2023

IEA: Globální dotace do fosilních paliv dosáhly loni bilionu dolarů

| autor: Jana Červinková| zdroj: oenergetice.cz0

waters-ga68362dfa_640
zdroj: pixabay

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydalapravidelně zveřejňovanou zprávuo dotacích do fosilních paliv za uplynulý rok. Podle prvních dat se globální dotace fosilních paliv v roce 2022 téměř zdvojnásobily ve srovnání s předchozím rokem a dosáhly historické výše 1 bilionu USD (přibližně 22,2 bilionů korun). Mnoho spotřebitelů v roce 2022 platilo nižší ceny, než byly reálné ceny fosilních paliv. Přestože to podle IEA bylo důležité kvůli ochraně spotřebitelů, zároveň to vedlo k tomu, že se fosilní paliva udržovala uměle konkurenceschopná vůči nízkoemisním alternativám.

Dle zprávy IEA o dotacích na spotřebu fosilních paliv dosáhly tyto dotace v roce 2022 výše 1 bilionu USD (přibližně 22,2 bilionů korun). To je přibližně dvakrát více než v roce 2021. Nad rámec přímých dotací do fosilních paliv bylo podle IEA vynaloženo dalších 500 miliard USD (přibližně 11,1 bilionů korun) na snížení nákladů na účty za energii. Z toho asi 350 miliard USD (přibližně 7,8 bilionů korun) v Evropě.

Na základě dohody uzavřené na konci roku 2021 na klimatické konferenci COP26 v Glasgow by státy měly postupně od dotací fosilních paliv upouštět. IEA ve své zprávě uznává, že některá z opatření podporujících fosilní paliva byla implementována za účelem ochrany spotřebitelů, a mají tedy silný sociální a politický rozměr.

IEA ale zároveň upozorňuje na negativní důsledky pro transformaci energetiky. Tyto intervence do cen podle zprávy pomohly fosilním palivům, aby byly konkurenceschopnější vůči nízkoemisním alternativám.

IEA radí investovat do strukturálních opatření

IEA ve své zprávě sepsala několik poučení. Zaprvé, samotné vysoké ceny fosilních paliv nejsou nejvhodnějším motivátorem přechodu na čistou energetiku. Naopak, obavy ohledně cenové dostupnosti mohou odvést pozornost a potřebné investice.

Zadruhé, vysoké ceny fosilních paliv nejvíce postihnou chudé, ale dotace jsou málokdy tak dobře zacílené, aby ochránily nejzranitelnější skupiny spotřebitelů. Naopak zde bývají tendence, že profitují skupiny obyvatel, kteří jsou lépe zajištění.

Zatřetí, je lepší investovat do strukturálních dlouhodobých opatření, která poskytnou ochranu před volatilními cenami než do mimořádné krizové podpory.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP