Závazek podepsalo více než 290 organizací, které jsou zodpovědné za produkci 20 % veškerých plastových obalů na světě. Dohoda byla zveřejněna dnes na konferenci Our Ocean na Bali v projevu Ellen MacArthur, která je globální lídryní cirkulární ekonomiky.
Globální závazek k nové plastové ekonomice je iniciativou vedenou Ellen MacArthur Foundation ve spolupráci s Programem OSN pro životní prostředí. Pod závazek se podepsali signatáři z řad největších světových výrobců obalů, největších značek, maloobchodníků a zpracovatelů druhotných surovin, stejně jako vlády a nevládní organizace.
Mezi signatáře se zařadili známé společnosti jako Danone, H&M Group, L’Oreal, Mars Incorporated, PepsiCo, Coca-Cola a Unilever; hlavní výrobci obalů, jako je Amcor; výrobci plastů včetně společnosti Novamont; a nebo také Veolia.
Agenturou Reuters byly firmy jako Coca-Cola, PepsiCo a Nestlé před nedávnem označeny za největší plastové znečišťovatele světa. V Severní Americe činí podíl jejich odpadu v této kategorii 64 procent.
„Víme, že vyčištění našich pláží a oceánů od plastů je životně důležité, ale to nezastaví příliv plastu, který se do oceánů každoročně dostává. Musíme jít ke zdroji.
Globální závazek k nové plastové ekonomice představuje nepřekročitelnou hranici, na které stojí byznys, vlády a jednotlivci po celém světě. Jsou spojené jedinou vizí toho, co je potřeba udělat abychom vytvořili cirkulární ekonomiku pro plast,“ prohlásila Ellen MacArthurová.
Globální závazek má za cíl vytvořit „novou normu“ pro plastové obaly. Cíle budou revidovány každých 18 měsíců a budou čím dál více ambiciózní v nadcházejících letech. Byznysy, které se podepsaly pod závazkem, budou reportovat stav svého pokroku každý rok.
Cíle globálního závazku:
ODSTRANIT
problémové nebo nepotřebné plastové obaly a přejít od jednorázových obalů k opakovanému použití
INOVOVAT
aby bylo možné do roku 2025 snadno a bezpečně znovu používat, recyklovat nebo kompostovat 100 % plastových obalů
DÁVAT ZNOVU DO OBĚHU
vyrobené plasty pomocí významného zvětšení znovupoužitého a recyklovaného plastu ve výrobě nových obalů nebo produktů.
Odstranění nepotřebných a problematických plastů je zásadní součástí vize globálního závazku a usnadní to, aby zbývající plasty zůstávaly v ekonomice a mimo životní prostředí.
“Zavázat se k výrobě recyklovatelných plastů znamená začít hledat cesty, jak uzavřít celý kruh. Na začátku je třeba, aby se výrobci začali bavit s lokálními zpracovateli plastů a hledali cesty spolupráce.
Za recyklovatelné plasty můžeme považovat jen ty, které je možné skutečně zpracovat v co nejmenší vzdálenosti od místa, kde se stanou odpadem a končí v nádobách na tříděné plasty.
Závazek firem je tak prvním krokem, druhým je dokonalé třídění, třetím efektivní transport ke zpracovateli a následné opětovné využití recyklátu v nových výrobcích. Právě v tom tkví celý princip cirkulární ekonomiky. Jsem ráda, že jsme si konečně uvědomili, že jen třídit nestačí.”, říká Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky.
Plné znění závazku najdete zde:
https://newplasticseconomy.org/assets/doc/global-commitment-download.pdf
Komentáře