2/2023

Gravitační úložiště energie v dolech už nejsou hudbou budoucnosti

| autor: Martina Jandusova0

DSC01443
zdroj: DIAMO

Se zvyšujícím se využíváním obnovitelných zdrojů se zvyšuje i potřeba ukládání energie pro chvíle, kdy je jí nedostatek. V tomto ohledu jsou často využívány vodní přečerpávací elektrárny, dále se vkládají naděje do akumulace energie prostřednictvím baterií nebo vodíku. Objevila se i další možnost, jak energii skladovat, a sice pomocí gravitační síly.

Státní podnik Diamo podepsal před několika dny memorandum se skotskou společností Gravitricity Ltd, která se akumulací energie zabývá a vyvinula technologii podzemního skladování energie, která využívá sílu gravitace. V plánu je příprava prvního velkého gravitačního úložiště energie v uhelném dole Darkov na Karvinsku, kde těžba skončila před dvěma roky.

Nahoru a dolů

Elektřina se v gravitačním úložišti ukládá tím, že v šachtě jsou zvedána a spouštěna mnohatunová závaží. Na podobném principu fungují například i vodní přečerpávací nádrže. Závaží se vytahují v době, kdy je elektřiny přebytek, tedy většinou v noci nebo při nadprodukci elektřiny z fotovoltaických elektráren, a během energetické špičky se zase spustí dolů a generátor vyrobí elektřinu.

Slibný je rychlý náběh technologie. Na plný výkon by se z nuly měla dostat během sekundy. Navíc lze dostupný výkon regulovat rychlostí spouštění. Jeden blok může vyrobit až 2 MWh energie a systémy s více závažími by takto mohly ukládat až 25 MWh energie.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP