2/2023

Glyfosát se používat smí, ale jde to i bez něj

| autor: Ondřej Beneš, SOVAK0

Glyfosát se používat smí, ale jde to i bez něj
Dočasné prodloužení je doplněno i řadou dalších podmínek, mezi které patří to, že glyfosát nesmí být kombinován v přípravcích s látkou POE-tallowamine, musí být minimalizováno použití glyfosátu ve veřejných parcích, dětských hřištích a zahradách i agrochemické použití před sklizní.

V předchozím stanovisku SOVAK ČR (http://www.sovak.cz/clanky/glyfosat-a-obor-verejnych-vodovodu-a-kanalizaci-cr) bylo zmíněno, že je velmi málo reálně využitelných substitutů pro přípravky s obsahem glyfosátu. Jsou ovšem uživatelé, kteří namísto hledání chemických substitutů přistoupili ke kompletně odlišnému ekologickému přístupu – náhradou glyfosátu za aplikaci horkovodního hubení plevele (https://www.praha12.cz/nechemicka-likvidace-plevele-v-praze-12/d-48642/p1=1533).

Právě Praha 12 společně s Pražskými službami, a.s. je v tomto přístupu pilotem a dosavadní zkušenosti s aplikací tlakové vody o teplotě 98 stupňů Celsia vysoce překračují původní očekávání – metoda nejen, že inhibuje další růst z kořenových balů, ale umožňuje odstraňovat i další znečištění z ošetřovaných veřejných ploch, které by jinak technicky nebylo možné likvidovat (například žvýkačky).

SOVAK ČR proto doufá, že i další uživatelé látek s obsahem glyfosátu přejdou na tuto efektivnější a pro vody výrazně příznivější variantu řešení problémů s plevely.

Pozn. red.: text je verzí SOVAK ČR

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP