Reklama

22. 7. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Ondřej Beneš, SOVAK

Glyfosát se používat smí, ale jde to i bez něj

Dlouhá bitva o prodloužení používání pesticidních přípravků, obsahujících glyfosát, je u dočasného konce – 29. června 2016 Evropská komise rozhodla o dočasném prodloužení používání (http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-16-2012_en.htm) do doby vydání závazného stanoviska Evropské chemické agentury (ECHA)
Dočasné prodloužení je doplněno i řadou dalších podmínek, mezi které patří to, že glyfosát nesmí být kombinován v přípravcích s látkou POE-tallowamine, musí být minimalizováno použití glyfosátu ve veřejných parcích, dětských hřištích a zahradách i agrochemické použití před sklizní.

V předchozím stanovisku SOVAK ČR (http://www.sovak.cz/clanky/glyfosat-a-obor-verejnych-vodovodu-a-kanalizaci-cr) bylo zmíněno, že je velmi málo reálně využitelných substitutů pro přípravky s obsahem glyfosátu. Jsou ovšem uživatelé, kteří namísto hledání chemických substitutů přistoupili ke kompletně odlišnému ekologickému přístupu – náhradou glyfosátu za aplikaci horkovodního hubení plevele (https://www.praha12.cz/nechemicka-likvidace-plevele-v-praze-12/d-48642/p1=1533).

Právě Praha 12 společně s Pražskými službami, a.s. je v tomto přístupu pilotem a dosavadní zkušenosti s aplikací tlakové vody o teplotě 98 stupňů Celsia vysoce překračují původní očekávání – metoda nejen, že inhibuje další růst z kořenových balů, ale umožňuje odstraňovat i další znečištění z ošetřovaných veřejných ploch, které by jinak technicky nebylo možné likvidovat (například žvýkačky).

SOVAK ČR proto doufá, že i další uživatelé látek s obsahem glyfosátu přejdou na tuto efektivnější a pro vody výrazně příznivější variantu řešení problémů s plevely.

Pozn. red.: text je verzí SOVAK ČR
© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372