1/2023

Evropská unie chce, aby hračky pro děti byly ještě bezpečnější

| autor: František Vörös, konzultant0

xavi-cabrera-kn-UmDZQDjM-unsplash
zdroj: unsplash.com

Začátkem letošního roku se evropští výrobci hraček obávali vyšších nákladů na energie a suroviny a chabého spotřebitelského klimatu. Největší evropské trhy v Německu a Francii zaznamenaly v roce 2022 pokles tržeb o 5 %, pro letošek očekávají zlepšení, i při významnějším dodržováním trendu udržitelnosti. V porovnání s dřevěnými hračkami nabízejí plastové hračky větší možnosti recyklací. Např. společnost Mattel nabízí panenku Barbie z recyklovaného plastu , získaného z plastových odpadů z oceánů.

Evropská unie chce učinit hračky ještě bezpečnějšími pro děti. Je připraveno nařízení, v rámci, kterého dojde k revizi stávající Směrnice 2009/48/ES o bezpečnosti hraček, která již jednou prošla přehodnocením – v roce 2020. Zpřísní se nejrizikovější faktor plastových hraček – specifikace pro aplikace chemikálií. Návrh nejenom zachovává současný zákaz látek, které jsou považovány za karcinogenní, mutagenní nebo toxické pro reprodukci, ale i chemické látky, které jsou zvlášť škodlivé pro děti. Bude např. zakázáno používat v hračkách chemikálie, které ovlivňují endokrinní nebo dýchací systém, nebo jsou toxické pro určitý orgán.


Přečtěte si také:

Plastové hračky nejenom pro děti

Lego vloni dosáhlo rekordního obratu i s udržitelnějšími hračkami


Počítá se s rozšířením současných limitních hodnot pro některé chemické látky v hračkách určených pro děti do 36 měsíců. Při posouzení bezpečnosti budou muset být zohledněna možná rizika s kombinovanou nebo kumulativní přítomností chemických látek v hračce.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS