2/2023

EU vyjádřila podporu výzvě ze summitu COP27 k postupnému vyřazovaní fosilních paliv

| autor: Daniel Grecman| zdroj: oenergetice.cz0

european-union-6405066_640.jpg
zdroj: pixabay

Výzvu k uzavření dohody o postupném odklonu od všech fosilních paliv na summitu COP27 konané v Egyptě podala Indie, jenž je světově druhým největším kupcem uhlí. Frans Timmermans, který je v EU zodpovědný za klimatickou politiku, se nechal slyšet, že EU výzvu podporuje. Nesmí nicméně oslabit, resp. zpomalit, předchozí dohody o odklonu od uhlí.

Indie vyzvala státy účastnící se summitu OSN v Egyptě k odklonu od všech fosilních paliv. Loňskou dohodu, kdy státy přislíbily odklon od uhlí, tak chce upravit a zahrnout i ostatní fosilní paliva.

„Podporujeme jakékoli výzvy k odklonu od všech fosilních paliv,“ prohlásil na konferenci Timmermans. „Musíme se však ujistit, že to neohrozí dřívější dohody o odklonu od uhlí. Takže pokud to naváže na dohody uzavřené v Glasgow (summit COP26), tak EU návrh podporuje.“

Komentář jednoho z předních představitelů EU přichází v době, kdy EU navyšuje výrobu uhelných elektráren a podstatně navyšuje importní kapacity pro zemní plyn.

U importů LNG lze přitom předpokládat, že EU bude nucena podepsat dlouhodobé dohody o dodávkách této komodity, aby si zajistila plyn za přijatelných podmínek. Za přijatelné podmínky se považují ceny plynu v rozmezí mezi 30-40 EUR/MWh. To je více než před ruskou agresí na Ukrajině, zároveň však současně násobně méně v porovnání s nynější úrovní cen.

Návrh se setkal s odporem ze strany zemí již těžících plyn nebo ropu, ale také z řad rozvojových států. Za Afriku se ozvala Uganda s tím, že prohlášení není dostatečně specifické a mohlo by limitovat její rozvoj tím, že by nevyužila svých přírodních zdrojů tak, jak činí ostatní.

„Za nás, a to je společná pozice Africké unie, bychom nepodpořily odklon, pokud tento odklon nebude jasně definován, protože mnoho z nás (afrických států) objevuje nové zdroje a ložiska,“ uvedla ugandská představitelka Irene Batebeová.

Dle Timmermanse by nyní provedené investice do uhelného nebo ropného sektoru vytvořily tzv. uvízlá aktiva (anglicky stranded assets), jelikož v nich nevidí budoucnost. Jiná situace má dle něj být u plynárenského sektoru za předpokladu, že infrastruktura bude budována s vizí budoucího využívání obnovitelných plynů, jako je např. zelený vodík.

Se závěry Timmermanse nesouhlasily země OPEC, které se obávají „démonizace fosilního průmyslu“. Saúdská Arábie vidí naopak v současném podfinancovaném ropném sektoru příležitost a plánuje do ropného sektoru investovat. Stejně tak plánuje země masivně investovat do obnovitelných zdrojů energie (OZE).

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP