2/2024

EU ETS: V Evropském parlamentu tentokrát zvítězil zdravý rozum

| zdroj: SCHP ČR0

smoke-1580460_640.jpg
zdroj: Pixabay

Svaz chemického průmyslu ČR vítá, že těsná většina poslanců Evropského parlamentu v úterý hlasovala proti postupnému ukončování volně přidělených EUA energeticky náročným průmyslovým odvětvím v souvislosti s plánovaným zaváděním mechanismu EU pro zpoplatnění CO2 na hranicích EU (CBAM) a pro tuto chvíli v EP zvítězil zdravý rozum.

Plenární zasedání EP hlasovalo o nezávazném usnesení k CBAM, které navrhovalo „paralelní, postupné, rychlé a případné úplné“ zrušení bezplatných alokací EUA průmyslovým odvětvím, jakmile bude od roku 2023 zavedeno zpoplatnění uhlíku na hranicích EU.

Pozměňovací návrh navrhující odstranění textace směřující k postupnému ukončení bezplatného přidělování byl přijat 344 hlasy pro, 329 proti, což znamená, že zmínka o postupném ukončení bezplatné alokace povolenek pro odvětví ohrožená únikem uhlíku je z konečného textu odstraněna.

Pevně věříme, že tento vyjádřený postoj EP bude Komise brát v potaz při dokončování návrhu mechanismu CBAM, který by měl být předložený Evropskou komisí v červnu.

V rámci svého zastřešujícího European Green Deal navrhla Komise CBAM jako alternativu k bezplatným alokacím pro prevenci úniku uhlíku mimo EU, tedy prevenci proti vystěhování průmyslu do zemí s výrazně nižšími environmentálními nároky na průmyslu – zpravidla se jedná o východní Evropu za hranicemi EU, Asii, střední Východ či Afriku.

Bezplatné přidělování povolenek bylo nejspornějším tématem diskusí na plenárních zasedáních a ve výborech a oba vlivné výbory pro životní prostředí a průmysl těsně hlasovaly pro postupné odstranění bezplatné alokace.

Většina EP se postavila proti odstranění bezplatných EUA a argumentovala tím, že nejistota nastavení fungování CBAM bez bezplatné alokace EUA by ohrozila konkurenceschopnost evropského průmyslu.

EU ETS a CBAM lze považovat za dva zcela odlišné nástroje, které mohou být využívány paralelně.

EU ETS je již zaběhlý systém zpoplatnění CO2 v zemích EU pro velké průmyslové a energetické emitenty. Tento systém má jasně daná pravidla a dává účastníkům systému určitou míru jistoty z hlediska budoucích výdajů na emise i s ohledem na předem stanovenou alokaci povolenek zdarma. Poslední fáze EU ETS byla naplánována na období 2020 - 2030 a tato kontinuita, včetně povolenek zdarma, by měla být zachována.

Návrh na zavedení CBAM je naopak zcela nový a je založen defacto na zdanění výrobků dovážených ze zemí, kde není zaveden důsledný systém na snižování emisí skleníkových plynů. V tuto chvíli však není jasné, jakým způsobem se k tomuto mechanismu postaví WTO a země, na které bude mechanismus směřován. Hrozí zavedení odvetných obchodních opatření. Mechanismus CBAM by se měl vztahovat na energetický sektor, ale také na výrobu cementu, oceli, hliníku, na rafinérie ropy, výrobu chemikálií, hnojiv, papíru a skla.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj