2/2023

Efektem levného skládkování je skládkování

| autor: Pavel Mohrmann0

Efektem levného skládkování je skládkování

Nové zákony, které jsou právě v procesu schvalování, budou jistě atakovány nemálo pozměňovacími návrhy. Seminář iniciovaný Českou asociací oběhového hospodářství představil poslancům dolní komory PČR ve velmi zajímavých diskuzích.

Všechny schvalované zákony představil přítomným poslancům či jejich asistentům Jan Maršák, pověřený vedením Odboru odpadů Ministerstva životního prostředí.

Návrh odpadového zákona

Důvody, které vznik nové odpadové legislativy podnítily, pojmenoval hned v úvodu své přednášky pouhým porovnáním čísel tuzemských a vyspělých evropských odpadových hospodářství. Skládkujeme téměř dvojnásobek průměru vyspělých zemí. V oblasti materiálového a energetického využití jsme velmi podprůměrní. Je nutné přestat konečně skládkovat a začít zdroje využívat.

Jan Maršák akcentoval dosavadní výši poplatků a zmínil také velké obtíže při vyjednávání termínu konce skládkování. „Není to úplný zákaz skládkování, jak se někde objevuje. Je to pouze razantní omezení,“ uvedl Jan Maršák. V nově navrhované legislativě je rok razantního omezení skládkování 2030.

Jako stěžejní ekonomický nástroj označil nárůst skládkovacího poplatku. Jeho postupný nárůst do roku 2030 bude na hodnotu 1850 Kč. „Z výnosu ze skládkovacích poplatků chceme peníze směrovat zpět k obcím na zkvalitnění jejich odpadových hospodářství,“ zdůraznil Jan Maršák.

Pro porovnání představil situaci v Polsku, kde bude v roce 2020 poplatek v přepočtu již 1500 Kč, zatímco u nás je stále na hodnotě 500 Kč. Efektem levného skládkování je skládkování.

V oblasti zpětného odběru elektroodpadu zmínil nový princip ekomodulace. „Je nutné, aby se na trhu objevovaly výrobky lépe recyklovatelné, opravitelné,“ upozornil Jan Maršák.

Návrhu zákona o obalech

„V této oblasti jsme na tom relativně dobře. Co se týká nakládání s odpady jsme v EU hodně vysoko. Evropská legislativa nám přináší nové cíle pro jednotlivé druhy vč. Železných a hliníkových. Myslím si, že cíle v některých oblastech již plníme a v dalších splnit můžeme brzy,“ řekl Jan Maršák.

Povinnosti autorizované společnosti se nová legislativa také týká. Zmínil legislativní úpravy ve prospěch lepší transparentnosti činnosti AOS a také možnost státu více zasahovat do činnosti AOS.

Více informací přineseme v dalších článcích.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP