1. Dešťová voda na zalévání zahrady
Chcete-li dešťovou vodu zachytávat v nádrži u již stojícího domu a používat ji jen na zalévání zahrady, zvolíte základní podporovanou variantu. Dotace se v tomto případě šplhá až na 55 000 korun. Tvoří ji fixní část 20 000 korun, ke které se připočítává 3 500 korun za každý kubický metr nádrže.
Novinkou je, že příspěvek získáte i v případě, pokud místo nové nádrže použijete k zachytávání dešťové vody například nepoužívanou, upravenou jímku. Do nákladů si pak zařadíte i náklady na vyčištění, vyspravení a další úpravy jímky.
2. Dešťová voda na zalévání zahrady a splachování toalet
Dešťová voda se hodí nejen k zalévání zahrady, ale i ke splachování toalet v domácnosti. Takový systém vyžaduje určité stavební úpravy, ale při stavbě nového domu s ním můžete předem počítat.
Státní podpora se dostává až na 65 000 korun. Finální částka se opět skládá z fixní části 30 000 korun, ke které se přičítá 3 500 korun za každý kubický metr nádrže.
3. Přečištěná odpadní voda (lze i v kombinaci s dešťovou vodou)
Jako třetí možnost podporuje program Dešťovka systémy, které recyklují odpadní, tzv. šedou vodu. Použitelná je voda z umyvadel, van a sprch. Po přečištění poslouží znovu, a to ke spláchnutí toalety.
U těchto systémů ušetříte zhruba polovinu denní spotřeby pitné vody. Ještě výhodnější je, pokud systém zkombinujete s využitím dešťové vody. Dotace se v tomto případě může vyšplhat až na 105 000 korun
TIP pro vás: Přesnou výši dotace pro váš dům si spočítejte na online kalkulačce na webu dotacedestovka.cz.
Cesta k dotaci není složitá
Říkáte si hurá, jak na to? Požádat o dotaci není nic složitého. Formuláře, vzory dokumentů a návod najdete na webu www.dotacedestovka.cz. S čímkoliv vám bezplatně poradí také pracovníci na kterékoliv krajské pobočce Státního fondu životního prostředí ČR.
Komentáře