Během dne České asociace oběhového hospodářství měl mimo jiné přednášku i Zdeněk Horsák, generální ředitel společnosti SUEZ Využití zdrojů. Nazval ji „Odpady – ohrožený druh?“ a zabýval se v ní nevalnou situací v odpadech, která v České republice panuje. V návaznosti na to zmínil, že Česko potřebuje nastartovat oběhové hospodářství.
„Bylo by možná lepší, kdybychom se už nezabývali zákonem o odpadech, ale namísto toho zákonem o oběhovém hospodářství. Myslím si, že průmysl by to uvítal a našla by se daleko větší podpora, než ta, která se odehrává kolem zákona o odpadech,“ vysvětluje Zdeněk Horsák.
Idea nového zákona o oběhovém hospodářství naši redakci zaujala, proto jsme se generálního ředitele po skončení přednášky zeptali:
Mluvil jste už s někým kompetentním o tomto novém zákoně, který by se zabýval oběhovým hospodářstvím?
Včera jsem se potkal na stánku s panem ministrem, ale o zákoně jsem nehovořili. Nicméně ministr nás požádal, abychom do 11. prosince, kdy je společné zasedání vlády Česka a Slovenska, připravili základní teze, které bychom mohli společně vyhlásit a přihlásit se k oběhovému hospodářství. V případě, že na tom budeme teď skutečně pracovat, pak se pokusíme tam tyto teze vložit a to včetně návrhu zákona o oběhovém hospodářství.
Můžeme to chápat i tak, že čtyři odpadové zákony, které se stále nedaří přijmout, by mohly být nahrazeny jedním zákonem, jenž by byl zastřešující?
Nové zákony o odpadech pouze zakonzervují současný stav a v České republice se nic nestane. Musíme na to jít z jiné strany a dát tomu úplně jiný level. Odpadářská sféra se nedomluví, proto je nutné oslovit základního hybatele – nositele blahobytu v této republice, a tím je průmysl.
Foto: Zdeněk Horsák, zdroj: caobh.cz
Komentáře