2/2023

Dočká se Česká republika zákona o oběhovém hospodářství?

| autor: Martina Jandusová0

Dočká se Česká republika zákona o oběhovém hospodářství?

Během dne České asociace oběhového hospodářství měl mimo jiné přednášku i Zdeněk Horsák, generální ředitel společnosti SUEZ Využití zdrojů. Nazval ji „Odpady – ohrožený druh?“ a zabýval se v ní nevalnou situací v odpadech, která v České republice panuje. V návaznosti na to zmínil, že Česko potřebuje nastartovat oběhové hospodářství.

„Bylo by možná lepší, kdybychom se už nezabývali zákonem o odpadech, ale namísto toho zákonem o oběhovém hospodářství. Myslím si, že průmysl by to uvítal a našla by se daleko větší podpora, než ta, která se odehrává kolem zákona o odpadech,“ vysvětluje Zdeněk Horsák.

Idea nového zákona o oběhovém hospodářství naši redakci zaujala, proto jsme se generálního ředitele po skončení přednášky zeptali:

Mluvil jste už s někým kompetentním o tomto novém zákoně, který by se zabýval oběhovým hospodářstvím?

Včera jsem se potkal na stánku s panem ministrem, ale o zákoně jsem nehovořili. Nicméně ministr nás požádal, abychom do 11. prosince, kdy je společné zasedání vlády Česka a Slovenska, připravili základní teze, které bychom mohli společně vyhlásit a přihlásit se k oběhovému hospodářství. V případě, že na tom budeme teď skutečně pracovat, pak se pokusíme tam tyto teze vložit a to včetně návrhu zákona o oběhovém hospodářství.

Můžeme to chápat i tak, že čtyři odpadové zákony, které se stále nedaří přijmout, by mohly být nahrazeny jedním zákonem, jenž by byl zastřešující?

Nové zákony o odpadech pouze zakonzervují současný stav a v České republice se nic nestane. Musíme na to jít z jiné strany a dát tomu úplně jiný level. Odpadářská sféra se nedomluví, proto je nutné oslovit základního hybatele – nositele blahobytu v této republice, a tím je průmysl.

Foto: Zdeněk Horsák, zdroj: caobh.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP