2/2023

Dny teplárenství a energetiky: Je klíčové, aby teplárenství přežilo i v následujících letech

| autor: Martina Jandusová0

Dny teplárenství a energetiky: Je klíčové, aby teplárenství přežilo i v následujících letech

Dny teplárenství a energetiky zahajuje předseda Teplárenského sdružení, Tomáš Drápela. „Česká energetika, včetně teplárenství, prochází významnými změnami, ne vždy to jsou změny příjemné, nicméně přináší celou řada nových příležitostí,“ říká předseda TS ČR. „Všem nám přeji, aby se do české energetiky vrátila dobrá nálada, protože když pročítám evropské směrnice, do smíchu mi moc není,“ ukončuje svoji úvodní řeč Tomáš Drápela.

Po předsedovi se slova ujímá René Neděla z Ministerstva průmyslu a obchodu, který přibližuje budoucnost legislativního rámce energetiky. „Teplárenství je jedním z pilířů české energetiky a je klíčové, aby přežilo i v následujících letech,“ říká na úvod Neděla a pokračuje: „České teplárenství je založeno na uhlí, proto je jasné, že bude muset projít transformací.“

Dále se zmiňuje o Evropském klimatickém plánu, o kterém říká, že nejde o ambiciózní strategický materiál, který by určoval, jakým směrem se má česká energetika ubírat. Určuje jak naplníme ambiciózní cíle a požadavky stanovené Evropskou unií. „Cíle se snažíme plnit, problémem ovšem teď je, že legislativa na úrovni Evropy není ještě hotová. A každý stát k tomu přistupuje jinak,“ uvádí René Neděla.

Není to ovšem jediná legislativa, která nás čeká. „V budoucnu je očekáván plynárenský balíček,“ vysvětluje náměstek. Ministerstvo předpokládá, že do konce roku 2021 bude transpozice Zimního balíčku do všech zákonů. „Do konce tohoto roku bychom chtěli mít hotový věcný návrh,“ říká René Neděla.

Z Energetického regulačního úřadu předstupuje Vladimír Vlk s přednáškou o přístupu ERÚ k cenové regulaci TE. Jako aktuální problém označuje Vlk fakt, že roste cena paliv, mezd, emisních povolenek a zároveň má EU stále nové a nové požadavky. „Ale co teplárny? Co jim roste?“ ptá se Vlk a sám si odpovídá: „Počet odpojených zákazníků.“

Naši prioritou je ochrana konečného spotřebitele, nicméně máme snahu vytvářet férové podmínky i pro dodavatele, protože pokud z trhu odejdou, bude to mít dopad na spotřebitele.“

Slibuje, že vývoj cen na energetickém trhu bude úřadem průběžně sledován. „Skutečně to sledujeme a výsledky promítneme do dalšího cenového rozhodnutí. Něco srovnáme tak, jak to má být, a některých oblastech to bude mít pozitivní vývoj i pro vás,“ uvádí Vladimír Vlk.

Zdůraznil také, že případě, když bude vývoj cen podle vyhodnocení ohrožovat bezpečnost a stabilitu dodávek, má ERÚ možnost provést další úpravy cenových rozhodnutí, tak aby byly dopady na účastníky trhu s teplem a elektřinou minimalizovány.

Z Ministerstva životního prostředí vystupuje Pavel Zámyslický a hned na začátku své přednášky uvádí, že Česku se příliš nedaří naplňovat jednotlivé body směrnice. „Ve schvalování Energeticko- klimatických plánů jsme zhruba v poločase,“ podotýká

Zámyslický a poté se přesouvá k nové Nízkouhlíkové strategii EU: „Debaty připravují hodně ambiciozní věci.“ Zmiňuje i téma Brexitu a jeho posun. „EU zmrazila Británii povolenky, v tuto chvíli toho moc nevíme. Má to ale vliv na cenu povolenky, která roste,“ vysvětluje Zámyslický.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP