2/2023

Dětská obuv obsahuje mnohdy jedovaté olovo a nebezpečné ftaláty

| autor: Martina Jandusová0

Dětská obuv obsahuje mnohdy jedovaté olovo a nebezpečné ftaláty

Laboratoř zjistila výskyt reprotoxického ftalátu DEHP a také DiBP, a to v koncentracích od 8 – 44 % hmotnosti. Ftaláty ohrožují funkce ledvin a jater, zvyšují riziko vzniku alergií či astmatu, a škodlivě ovlivňují hormonální a reprodukční systém člověka.

Jejich použití je zakázáno v řadě výrobků, například v kosmetice, ovšem obuvi se tento zákaz netýká. Přitom testovaná obuv se dostává do bezprostředního kontaktu s kůží.

„Vnímáme to jako veliký nedostatek z několika důvodů. Boty, které jsme nechali analyzovat, přichází do přímého kontaktu s kůží. V případě dětí je také těžké přesně vymezit, zda si s botou nebudou také hrát. Ozdoby, ve kterých bylo naměřeno až 44 % reprotoxického ftalátu DEHP k tomu přímo vybízejí. Dalším paradoxem je, že současná legislativa spotřebitele před negativním působením ftalátů v podstatě nechrání. Použití rizikových ftalátů je zcela legální také v pláštěnkách nebo podlahových krytinách,“ říká k tomu Ing. Miroslava Jopková z Arniky.

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) letos v dubnu podala návrh na omezení čtyř závazně klasifikovaných ftalátů včetně DEHP a DIBP.

„Pokud nebude průmyslová lobby příliš silná, je jen otázkou času, kdy tyto ftaláty budou v Evropě zakázány zcela. Je však smutné, že celý proces jejich omezování trvá tak dlouho a týká se jen vybraných ftalátů,“ dodává Miroslava Jopková.

Mimo to se v obutí objevilo i olovo, které negativně působí na nervovou soustavu a způsobuje poruchy chování. Toxicita olova je nebezpečná především pro dětský organismus. Pokud je expozice trvalá, stačí i jeho nízké dávky.

Arnika nechala provést testy vyluhovatelnosti. Ukázalo se, že míra uvolňujícího se olova je značně vysoká. Limit pro vyluhování olova z výrobků byl překročen sedmdesátinásobně.

Olovo se vstřebává do kůže sice pomalu, ale letní obuv je v přímém kontaktu s kůží. Dotykem se velice rychle může dostat na ruce, z kterých se snadno dostane do těla, potravou či vdechnutím. Problematické je i to, že není vědecky stanoveno, jaké množství olova je pro člověka ještě "bezpečné".

Sdružení Arnika se problému výskytu toxických látek ve výrobcích pro děti trvale věnuje. Dříve bylo běžné, že rizikové ftaláty se vyskytovaly ve výrobcích z měkčeného PVC.

„Po rozšíření povědomí o úskalích těchto změkčovadel a následně také legislativních změnách se nebezpečné ftaláty objevují již méně. Nicméně je stále potřeba důsledně dbát o to, aby výrobci tyto látky již opravdu nepoužívali,“ uvádí Jopková z Arniky.

Sdružení podalo podnět na Českou obchodní inspekci k prošetření výrobků. Mluvčí inspekce Jiří Fröhlich potvrdil, že inspekce se bude podnětem zabývat.

Tabulku s výsledky problematické obuvi můžete nalézt zde.

Zdroj: Tisková zpráva Arniky

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP