2/2024

Dekarbonizace výroby tepla bude v následujících letech nezbytná. Významnou roli může hrát jádro

| autor: Jan Moravec| zdroj: oenergetice.cz0

nuclear-396435_640.jpg
zdroj: Pixabay

Dekarbonizace výroby tepla bude v nadcházejících letech nezbytnou součástí aktivit snížování emisí oxidu uhličitého. Současné generace lehkovodních reaktorů a pokročilé reaktory příští generace by mohly významně pomoci při dekarbonizaci sektoru výroby tepla. S touto zprávou přišel Aiden Peakman z UK Nuclear Innovation and Research Office na společném semináři pořádaném Mezinárodní agenturou pro energii a Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Je pravděpodobné, že k dekarbonizaci výroby tepla bude potřeba vyvinout a nasadit více technologií, ale jaderná energetika může hrát významnou roli jak v průmyslovém sektoru, tak i v sektoru domácností a služeb. Spolupráce mezi zeměmi prostřednictvím nadnárodních organizací může pomoci vyvinout vhodné možnosti pro jednotlivé země. Ty mohou zahrnovat tepelná čerpadla, systémy dálkového vytápění a vodík.

Ve Velké Británii je přibližně 37 % emisí oxidu uhličitého spojeno s výrobou tepla, uvedl Peakman. Z toho 14 % náleží na průmyslové teplo, zbytek připadá na vaření, ohřev vody, vytápění a chlazení. Poptávka po teplu v sektoru domácností ve Velké Británii však vykazuje velké výkyvy mezi létem a zimou, stejně kolísá i poptávka po elektrické energii.

Dálkové vytápění je široce využíváno v některých zemích, například ve Finsku, kde pokrývá přibližně 40 % poptávky po teple v sektoru domácností a služeb, méně však v jiných zemích. Například ve Velké Británii je tímto způsobem zajištěno pouze přibližně 2 % poptávky.

Mezi další možnosti by mohla patřit velká tepelná čerpadla o výkonu v řádu megawattů připojená k tepelné síti v kombinaci s hybridními tepelnými čerpadly, která by plnila úlohu špičkových zdrojů. Velký potenciál skrývá vodík, který by mohl být s určitými úpravami přepravován stávajícími plynovými sítěmi a využíván v domácích kotlích nebo pro průmyslové aplikace.

Teplo z jaderných elektráren

Mnoho zemí má zkušenosti s využíváním tepla z jaderných elektráren pro průmyslové aplikace, uvedl Peakman. Kanadské jaderné elektrárny dodávají teplo do průmyslových parků poblíž elektráren, norský výzkumný reaktor Halden dodával teplo pro použití při výrobě papíru a buničiny.

Dále lze uvést i německou jadernou elektrárnu Stade, která dodávala teplo do továrny n rafinaci soli a švýcarská jaderná elektrárna Gösgen dodává teplo do továrny na lepenku. Teplo vyrobené v první britské jaderné elektrárně Calder Hall, která fungovala v letech 1956 až 2003 dodávalo teplo areálu Sellafield.

„Výroba tepla je velmi náročná. Pokud tuto výrobu nebudeme řešit a neprovedeme její dekarbonizaci, bude velmi obtížné dosáhnout globálních cílů v oblasti snížení emisí oxidu uhličitého. Určitou roli mohou hrát reaktory současné a příští generace,“ uvedl Peakman.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj