1/2023

Dekarbonizace evropského chemického průmyslu

| autor: František Vörös, konzultant0

pexels-tom-fisk-9742095
zdroj: pexels

Chemické látky jsou nezbytné pro více než 95 % světově vyráběného zboží. Očekává se, že poptávka po chemických produktech se do roku 2050 zečtyřnásobí. Chemický průmysl je zodpovědný za přibližně za 5 % emisí skleníkových plynů. Proto se stává dekarbonizace významnou aktivitou pro kapitány chemických společností.

Dva dny před zasedáním Rady EU pro energetiku, konkrétně 7. září 2022, zaslala Evropská asociace pro chemický průmysl CEFIC Ursule von Leyenové otevřený dopis, ve kterém konstatuje, že v EU jsou ceny zemního plynu 15krát vyšší než před krizí a 10krát vyšší než v USA a vyšší než v Asii, což snižuje konkurenceschopnost evropského chemického průmyslu, dochází k omezování nebo odstavování výroben, jsou ohroženy investice do dalšího rozvoje, včetně dekarbonizací a udržitelnosti.

Ve stejný den zaslali čeští zástupci energeticky náročných průmyslových odvětví, včetně chemického, otevřený dopis předsedovi vlády ČR, v němž žádají o urychlený zásah proti extrémním cenám energií a navrhují 6 opatření.

Vysoké ceny energií v Evropě způsobily, že největší evropský závod na výrobu hliníku ve Francii s roční produkcí 290 tis. tun omezil v září výrobu na 22 %, německá společnost Aluminium Deutschland a norský Norsk Aluminium taktéž omezily výrobu a slovenská hliníkárna Slovalco, nizozemská Aldelu a rumunský Alro výrobny hliníku zastavily. Od října 2021 se snížila v Evropě produkce o 1,1 mil. tun hliníku a Evropa se tak stala závislou na importu hliníku z Číny.

Představitelka největší národní chemické asociace z Německa (VCI) Kellermannová konstatovala v březnu, že německý chemický průmysl spotřebovává 2,8 mil. tun plynu, tj.15 % z německé spotřeby plynu jak na výrobu chemikálií, tak na výrobu páry a elektřiny. Náhradu dováženého zemního plynu v krátkodobém horizontu považuje za nereálnou. I přes požadavky představitelů chemického průmyslu k povolení průzkumné těžby břidlicového plynu v EU od roku 2014 dodnes, k prolomení zákazu, ani v současné krizové době nedošlo. USA v těžbě břidlicového plynu pokračuje a jejich „neekologický“ plyn se na evropském trhu úspěšně uplatňuje.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS