Od roku 2002 získalo toto prestižní ocenění již 60 teplárenských projektů. Tradiční vyhlášení výsledků 17. ročníku Projektů roku proběhlo při slavnostním večeru Dnů teplárenství a energetiky v Hradci Králové.
Do užší nominace bylo v 5 kategoriích vybráno 16 nejzajímavějších projektů. V dosavadní historii soutěže zatím nejvíce ocenění Projekt roku získala Veolia Energie ČR (9), následována společnostmi skupiny MVV Energie CZ (7), skupinou ČEZ (6) a Plzeňskou teplárenskou (5 ocenění).
Ceny vítězným Projektům roku v pěti soutěžních kategoriích předal předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela, který uvedl: „Teplárenství prožívá složité období, tím více je potřeba ocenit ty, kteří dokážou dotáhnout do konce nové projekty a posouvat obor dopředu. Neštěstí jich není vůbec málo. Mám také velkou radost z inovací ve vztahu k zákazníkům, bez nich je rozvoj teplárenství nemyslitelný.“
Titul Projekt roku v soustavách zásobování teplem a chladem za rok 2018 získaly:
Pražská teplárenská, a.s. za projekt: „Náhrada parních rozvodů v Praze-Holešovicích“ (kategorie Snížení tepelných ztrát, přechod na efektivnější horkovodní rozvody).
V oblasti Prahy 7 Holešovice a Bubeneč ukončila vloni Pražská teplárenská provoz parní sítě. Více než 25 km tras nových horkovodů, které ji postupně nahrazovaly od roku 2011, je výrobně i technologicky jednodušší, pro klienty komfortnější a má poloviční ztráty. Horkovod napojil lokalitu na Pražskou teplárenskou soustavu, propojenou s moderním zdrojem tepla v Elektrárně Mělník.
Teplárna Písek, a.s. za projekt: „Ekologizace výtopny Samoty“ (kategorie Snižování emisí znečišťujících látek do ovzduší).
Mazutová kotelna Samoty se využívala jako záložní zdroj Teplárny Písek. Teplárna ji odstavila a v uvolněné výtopně instalovala moderní plynový kotel s podstatně nižšími emisemi znečišťujících látek. Plynový kotel bude využíván při provozních špičkách. V přechodném období snížené spotřeby tepla od května do října by měl nahradit v teplárenské soustavě v Písku i výkon uhelného kotle.
SYSTHERM s.r.o. za projekt: „Využití tepla obnovitelných zdrojů v Přešticích“ (kategorie: Rozvoj a využití KVET, obnovitelných a druhotných zdrojů energie).
Netradiční technické řešení pro malé soustavy uplatnil plzeňský SYSTHERM v Přešticích. Propojil do nové jednotné sítě tří původně samostatné zdroje tepla. Tím je zajištěna vysoká variabilita zdrojů a distribuce tepla z libovolného zdroje s kogeneračními jednotkami. Další významnou úsporu ve spotřebě zemního plynu přináší navýšení dodávek tepla vyráběného v kogeneraci z bioplynu.
ČEZ Teplárenská, a.s. za projekt: „Teplo pro Thermalium Lázní Teplice“ (kategorie Rozvoj soustav zásobování teplem).
Od loňského prosince dodává ČEZ Teplárenská teplo do nově vybudovaného Thermalia v Lázeňském domě Beethoven, což znamená navýšení dodávky pro Lázně Teplice o 6 000 GJ ročně. Teplo bez starostí pak zahřeje nově nejen fanoušky a sportovce na zimním stadionu a v jeho ubytovně. Zimní stadion byl vybudován v sousedství teplické sportovní haly, kam již ČEZ Teplárenská teplo dodává.
ČESKOLIPSKÁ TEPLÁRENSKÁ a.s. (skupina MVV Energie CZ) za projekt: „Program dlouhodobého partnerství se zákazníky“ (kategorie Zlepšování služeb a péče o zákazníky).
Projekt věrnostního programu se slevou na dodávky tepla nabídla v roce 2018 svým odběratelům ČESKOLIPSKÁ TEPLÁRENSKÁ. Do programu se během roku zapojilo 84 % zákazníků. Dlouhodobé partnerství díky stabilizaci zákaznické základny současně vytvořilo příhodné podmínky pro ekonomicko-technický rozvoj zdrojů a tepelné soustavy v České Lípě.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Záměrem vyhodnocení nejlepších projektů je ocenit úspěšné realizace v oblasti dálkového vytápění a chlazení, které přispívají k rozvoji a modernizaci účinných ekonomických a k životnímu prostředí šetrných systémů zásobování teplem a k efektivnímu zajištění tepelné pohody bytů i energetických potřeb služeb a průmyslu. Od roku 2002 již bylo do této celostátní energetické soutěže nominováno celkem 173 teplárenských projektů.
Za dobu pořádání soutěže realizovalo celkem 60 teplárenských společností a firem ve spolupráci se 14 obcemi a 1 vysokou školou v 88 městech a obcích. Nejvíce jich do soutěže přihlásily společnosti skupiny Veolia Energie ČR (33 projektů), následované Teplárnami Brno (16), skupinou MVV Energie CZ (15), skupinou ČEZ (14) a Plzeňskou teplárenskou (13 projektů). Nejvíce nominovaných projektů bylo realizováno v Brně (16), v Praze (14), v Plzni (12), v Ostravě (9) a v Českých Budějovicích (7).
Podrobnější informace o soutěži Projekty roku v soustavách zásobování teplem a chladem a obsáhlý archiv soutěže najdete na internetových stránkách Teplárenského sdružení České republiky: http://www.tscr.cz; v sekci Aktivity - Projekt roku.
Další nominované projekty za rok 2018:
Kategorie: Snížení tepelných ztrát, přechod na efektivnější horkovodní rozvody
IROMEZ s.r.o. (MVV Energie CZ): Náhrada parovodů efektivnějšími teplovody v Pelhřimově
Teplárna Písek, a.s.: : Výměna parovodů: „Písek – Horkovod Východ“
Kategorie: Snižování emisí znečišťujících látek ovzduší
TENZA, a.s.: Nový odlučovač prachu pro biokotelnu v Plané
Veolia Energie ČR, a.s.: Snížení emisí dusíku v Elektrárně Třebovice
Kategorie: Rozvoj a využití KVET a obnovitelných a druhotných zdrojů energie
Teplárny Brno, a.s.: Integrované energetické centrum Červený mlýn
OPATHERM a.s. (MVV Energie CZ): Elektřina pro sídliště z kogenerační jednotky
Kategorie: Rozvoj a modernizace zdrojů a soustav zásobování teplem
Teplárna České Budějovice, a.s.: Dodávka tepla pro nový pavilon budějovické nemocnice
Elektrárny Opatovice, a.s.: Připojení bytového komplexu a sportcentra v Pardubicích
ČEZ Teplárenská, a.s.: Teplo pro skleníky na pěstování zeleniny v Dolní Lutyni
Kategorie: Zlepšování služeb a péče o zákazníky
Pražská teplárenská, a.s.: Praha v barvách - renovace výměníkových stanic graffiti
Teplárny Brno, a.s.: Zákaznická podpora při přechodu zákazníků na horkou vodu
Komentáře