2/2023

Čína své odpady moc netřídí. Změní to odměny anebo tresty?

| zdroj: waste-management-world.com, překlad: redakce0

799px-Shanghai_recycling_transport_tricycle.jpg
zdroj: wikimedia.org

Objem odpadů se v Číně rychle zvyšuje. Nízkou míru separace by asijská země chtěla do budoucna řešit digitálně monitorovaným inteligentním sběrem odpadu.

Vidět prezidenta supervelmoci, jak se osobně věnuje otázce třídění odpadu, je vzácností. Čínský prezident Si Ťin-pching tak učinil v listopadu 2018, když přednesl projev, ve kterém důrazně nabádal občany své země, aby zlepšili způsob třídění odpadu.

Čína se dobrých 20 let pokouší zvýšit míru separace, zatím jen s mírným úspěchem. V roce 2019 různé zprávy uváděly, že třídění dosahuje od 5% do 20%. Na toto téma ale neexistují žádné spolehlivé statistické údaje. Nejoptimističtější odhad, 20% míra třídění, pochází z média úzce spojeného s čínským ministerstvem ekologie a životního prostředí.

Čím se země stává vyspělejší, a čím větší prosperitu pociťuje i v odlehlých regionech, tím se její problémy s tříděním odpadu stávají závažnější. V současné době Čína produkuje více odpadu než USA. Světové ekonomické fórum odhaduje, že Čína bude mít do roku 2030 dokonce dvojnásobný objem komunálních odpadu než Spojené státy.

Přísné pokuty

V roce 2019 se za velkých mediálních fanfár Šanghaj stala jedním z prvních velkých čínských měst, které přepracovalo svůj systém sběru odpadu. Po celém městě byla zřízena místa pro sběr odpadu. Od té doby každému, kdo nedokázal důkladně třídit kuchyňský odpad, suchý odpad, recyklovatelný odpad a nebezpečný odpad, hrozili vysoké pokuty. Soukromým osobám až 200 čínských juanů (asi 635 Kč) a firmám až 50 000 juanů (asi 164 tis. Kč).

Pokuta za nedostatečné třídění odpadů znamená, stejně jako u mnoha dalších trestných činů, že občané na svůj účet s hodnocením sociálního kreditu obdrží záporné body. Každý, kdo si připíše příliš mnoho záporných bodů, je v čínských bankách považován za méně důvěryhodného. Současně byl zaveden nový systém sběru odpadů, který doprovází rozsáhlá informační kampaň, a to nejen ve školách a médiích, ale i lokálně na sběrných místech odpadu, kde dobrovolníci vzdělávají veřejnost.

Do roku 2025 by Čína chtěla zavést třídění odpadu ve všech městech na úrovni prefektur, kterých je v současné době 299. Éra separace odpadů ale v menších městech, natož ve venkovských oblastech, ještě vůbec nezačala. „Hlavní překážkou sběru komunálního odpadu ve venkovských oblastech jsou peníze,“ říká Xu Haiyun z China Association of Urban Environmental Sanitation. "Na venkově je hustota osídlení nízká, množství produkce odpadu na obyvatele je malá a náklady na sběr odpadu jsou vysoké," dodává.

Ale ani ve městech se sběr neobejde bez problémů. Kromě dalšího rozšiřování stávající sběrné infrastruktury chce Čína v budoucnu využít výhod digitalizace, aby zvýšila ochotu zapojit se do sběru odpadu a zlepšila disciplínu v této oblasti. Počáteční pilotní projekty již probíhají.

Inteligentní řešení

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP