2/2023

Čína schválila první velkokapacitní bateriové úložiště s obří kapacitou

| autor: oEnergetice.cz - Petr Vytlačil0

Čína schválila první velkokapacitní bateriové úložiště s obří kapacitou

Dalším nástrojem Číny v oblasti akumulace energie jsou přečerpávací vodní elektrárny, které se rovněž budou nadále rozvíjet.

Počáteční fáze projektu, který je lokalizován v severozápadní provincii Gansu, vyžaduje investici o hodnotě 174 milionů dolarů (zhruba 3,9 miliard korun).

Kapacita bateriového úložiště bude 720 MWh a úložiště bude schopné dodávat špičkový výkon 180 MW po 4 hodiny. Očekávaný termín dokončení je již tento rok.

Projekt symbolizuje úsilí Číny umožnit vyšší využití OZE pomocí akumulačních zařízení. V září 2018 dosahoval v Číně podle Bloomberg instalovaný výkon OZE 706 GW.

Výkon elektrochemických úložišť energie v Číně ve třetím čtvrtletí 2018 dosahoval 649,7 MW. V tomto období byla vystavěna úložiště o výkonu 159,5 MW a 70 %, tedy 111,5 MW, přibylo v provincii Jiangsu. Nová úložiště zastávala z 86 % (137,5 MW) li-ion baterie.

Následný rozvoj projektu v Gansu bude závislý na potřebách přenosové soustavy a podmínkách trhu, uvedly úřady provincie. Po dokončení projektu se bude jednat o úložiště s největší kapacitou v Číně.

Přečerpávací vodní elektrárny

Čínská státní společnost State Grid Corporation of China má v plánu vybudovat přečerpávací vodní elektrárny (PVE) o výkonu 6 GW. Pět projektů, které State Grid oznámila, by mělo být v provozu v roce 2026 a vyžadovaná investice bude 5,67 miliard dolarů (zhruba 125,7 miliard korun).

PVE se budou nacházet v provinciích Jilin, Hebei, Shandong, Zhejiang a Xinjiang. State grid provozuje v současné době PVE o výkonu 19,23 GW a dalších 30,15 GW je ve výstavbě.

Rozšíření akumulační kapacity by zajistilo využití elektrické energie z obnovitelných zdrojů, která v případech jejich vysokého dodávaného výkonu nemůže být kvůli nedostatečné přenosové kapacitě vyrobena.

Tato nevyrobená elektrická energie z větrných elektráren v první polovině roku 2018, podle dat Národní Energetické Administrace, představovala 8,7 % z celkové výroby těchto zdrojů a v případě fotovoltaických elektráren dosáhla hodnoty 3,6 %. Výše zmíněné provincie Jilin a Xinjiang jsou spojovány s nejvyšším objemem nevyrobené elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP