1/2024

Česko si připomene Mezinárodní den snižování rizik katastrof osvětou k ochraně před požáry

| autor: Tisková zpráva MŽP0

Česko si připomene Mezinárodní den snižování rizik katastrof osvětou k ochraně před požáry

Poprvé byl Mezinárodní den snižování rizik katastrof vyhlášen v roce 1989. Již osmým rokem připadá tento den z rozhodnutí Valného shromáždění OSN právě na 13. října. Ve strukturách OSN se problematice snižování rizik katastrof věnuje samostatný úřad (UNISDR) a Česko je dlouhodobě aktivním členem této světové iniciativy.

Ze světové konference v japonském Sendai vzešlo před dvěma lety sedm tematických cílů, které se postupně s každým z mezinárodních dnů spojují. Na rok 2017 připadá téma “Snižování počtu osob zasažených katastrofami“.

ČR přebírá ústřední téma klíčem “Mysli globálně, jednej lokálně” a soustřeďuje se letos na problematiku požárů. Právě při nich zahyne v naší zemi podstatně víc lidí, než při jiných katastrofách, každoročně více než sto. 

Proto se v Moravskoslezském kraji uskutečnil Den požární bezpečnosti zaměřený na účinnou ochranu před požárem nebo únikem nebezpečného plynu. Hasiči po celé republice otevřeli veřejnosti celkem 20 stanic, včetně dvou nových výjezdových center Ostrava-Jih a Třinec.

Mezinárodní agendu v oblasti snižování rizik katastrof zahrnulo Česko do několika strategických dokumentů, patří mezi ně Koncepce ochrany obyvatelstva, Koncepce environmentální bezpečnosti, Strategie přizpůsobení se změně klimatu a Národní akční plán adaptace na změnu klimatu v ČR.

Tyto strategie se promítají do legislativy a jsou uváděny do života také v krizových plánech a v lokálních strategiích územních samosprávných celků.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP