2/2023

Česká republika zvítězila v průlomové solární arbitráži

| autor: Tisková zpráva MF/Solární asociace0

Česká republika zvítězila v průlomové solární arbitráži

Arbitrážní soud v Ženevě ve středu 11. října rozhodl, že Česká republika nepoškodila zahraniční investory zavedením solární daně a nemusí tedy německým investorům Gisele, Jürgenu a Stefanu Wirtgenovým a společnosti JSW Solar vyplácet údajnou škodu a ušlý zisk ve výši 500 mil. Kč.

V rámci šesti obdobných paralelních rozhodčích řízení je Česká republika stále žalována o dalších více než 3,5 miliardy korun s hrozbou dalších žalob přesahujících 20 mld Kč. „Podstata všech těchto sporů je však stejná a přestože jsou rozhodovány rozlišnými rozhodci, lze očekávat podobný výsledek,“ uvádí ředitelka odboru Mezinárodních právních služeb Ministerstva financí Marie Talašová.

Předmětné rozhodčí řízení bylo zahájeno německými investory v červnu 2013. Jádrem sporu byla opatření, která Česká republika zavedla ke konci roku 2010 a která zahrnovala zavedení tzv. solárního odvodu z elektřiny ze slunečního záření vyrobené v zařízeních uvedených do provozu v letech 2009 a 2010, zrušení osvobození příjmů z provozu zařízení vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů od daně z příjmů a prodloužení doby odpisování hmotného majetku využívaného k výrobě elektřiny ze slunečního záření.

Arbitrážní tribunál dal za pravdu České republice a potvrdil, že garantovaná návratnost investic do solárních elektráren je stále zachována a žaloby jsou tudíž nedůvodné.

Žalobci v rámci řízení namítali, že výše uvedenými opatřeními Česká republika porušila Dohodu mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Spolkovou republikou Německo o podpoře a vzájemné ochraně investic ze dne 2. října 1990 a domáhali se po České republice náhrady škody ve výši 500mil Kč.

„Za tímto významným úspěchem stojí roky kvalitní práce odborníků z Ministerstva financí, kteří opakovaně prokazují svou schopnost profesionálně se vypořádat s nechvalným dědictvím přechozích vlád a zachraňují tak daňovým poplatníkům miliardy“, uvedl ministr financí Ivan Pilný.

S ohledem na to, že se jedná o jednu ze sedmi arbitráží s podobným předmětem sporu, přičemž ve zbývajících šesti případech se nyní čeká pouze na vydání nálezů, je rozsah informací, který Česká republika v této specifické situaci může poskytnout, omezen s ohledem na zachování integrity zbývajících rozhodčích řízení.

Aliance pro energetickou soběstačnost a Solární asociace se shodně domnívají, že podobná situace, která negativně ovlivnila zahraniční vnímání Česka jako země s právními jistotami, vůbec neměla nastat.

„Česká republika sice uspěla v první arbitráži, ale výsledek nemá váhu pro další právní spory v arbitrážích mezi zahraničními vlastníky solárních parků a českým státem. Navíc se jednotlivé solární projekty liší a další mezinárodní rozhodci by o nich měli rozhodnout nezávisle,“ komentuje výsledek arbitráže Jan Fousek, předseda dozorčí rady Solární asociace.

„Český stát garantoval zákonem podmínky podpory, za kterých investoři vložili své prostředky do projektů solárních elektráren. A byl to právě stát, který dal retroaktivní změnou podmínek impuls k podání arbitráží na ochranu těchto investic. Fakt, že v Česku není stabilní právní stát, určitě nepomůže dobré pověsti naší země,“ dodává Jan Fousek.

Série restriktivních kroků jako bylo zavedení 26procentního solárního odvodu a jeho následné prodloužení ve výši 10procent na celou dobu životnosti fotovoltaických elektráren, zrušení daňových prázdnin nebo vynucené investice do dispečerského řízení a recyklačních poplatků zasáhly negativně státem garantované ekonomiky.

Největší škodou je však to, že nedodržení podmínek podpory vedlo de facto k zastavení dalšího rozvoje obnovitelných zdrojů v České republice,“ dodává Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Žalobci byli v arbitráži zastoupeni německou advokátní kanceláří Luther Rechtsanwaltsgesellschaft mbH. Českou republiku v arbitráži zastupoval interní tým Ministerstva financí spolu s advokátními kancelářemi Arnold & Porter Kaye Scholer LLP a WEIL, GOTSHAL & MANGES s.r.o. advokátní kancelář.

Arbitrážní tribunál, který rozhodl, že Česká republika nepoškodila zahraniční investory zavedením solární daně, byl složen z rozhodců Peter Tomka, Gary Born a Gabrielle Kaufmann-Kohler.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP