2/2023

Cena emisní povolenky poprvé zakončila obchodování nad 70 EUR, za růstem jsou plány nové německé vlády

| autor: Martin Voříšek| zdroj: oenergetice.cz0

pexels-pixabay-257775.jpg
zdroj: pexels

Cena jedné emisní povolenky během středečního obchodování vzrostla na dosud rekordních 73 EUR. Důvodem pro nárůst ceny bylo především zveřejnění plánů německé vlády na zavedení minimální ceny povolenky ve výši 60 EUR/t a dalších klimatických a energetických cílů.

Emisní povolenky, podobně jako i další energetické komodity, v letošním roce zažívají setrvalý růst. Zatímco na počátku roku bylo možné jednu emisní povolenku koupit za cenu těsně nad 30 EUR/t, aktuálně se její cena na referenčním prosincovém kontraktu pohybuje na úrovni 73 EUR/t.

Středa byla zároveň prvním, kdy cena povolenky ukončila obchodování na ceně převyšující 70 EUR.

Ke včerejšímu více než pětiprocentnímu nárůstu ceny přispělo především představení plánů nové vlády Německa v oblasti klimatu a energetiky. Hlavní zprávou pro trh s povolenkami bylo, že se vznikající vláda dohodla na zavedení minimální ceny povolenky 60 EUR/t.

Údajně jediným důvodem pro to, aby německá vláda od záměru ustoupila je, že ke stejnému kroku přistoupí Evropská unie jako celek. Německý průmysl a energetický sektor obecně se tedy s nižší cenou povolenky může zřejmě rozloučit.

O zavedení minimální ceny emisní povolenky se na úrovni EU vede diskuze již delší dobu. Vždy ovšem zůstalo pouze u plánů, které nikdy nebyly realizovány.

Záměr zavést minimální cenu emisní povolenky ze strany Německa, které je největším emitentem CO2 v EU, proto může být důležitým signálem pro její zavedení pro celou evropskou sedmadvacítku.

Dalším důvodem je záměr Německa obchodování s emisemi rozšířit i na další oblasti - rozšíření se má týkat teplárenství (oblasti teplárenství, které doposud byly vyňaty) a dopravy. Podobné kroky již navrhla i Evropská komise v návrhu nového balíčku legislativy s názvem "Fit for 55 Package".

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP