2/2023

Čeká Evropu další solární boom? Dovozní cla na levné čínské panely končí

| autor: oEnergetice.cz - Jan Votruba0

Čeká Evropu další solární boom? Dovozní cla na levné čínské panely končí

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o názoru evropského společenství solárního průmyslu.

Dle slov Christiana Westermeiera, prezidenta obchodní asociace SolarPower Europe, bude mít ukončení minimální dovozní ceny (dovozní clo) pro čínské fotovoltaické panely obrovský dopad na toto odvětví v Evropě.

Westermeier uvedl i konkrétní čísla, kdy by ukončení minimální dovozní ceny mělo vytvořit dodatečných 40 000 pracovních pozic k současným 80 000 pracovním pozicím v sektoru solární energetiky.

„Po pěti letech obchodní bariéry by EU měla dodržet svůj slib a nechat platnost těchto opatření po roce 2018 vypršet. Je to pracovní bonanza,“ uvedl k současné situaci prezident obchodní asociace Westermeier.

U této příležitosti Westermeier citoval studii Evropské komise, dle které by zrušení anti-dumpingových opatření na čínské solární panely mělo posílit byznys s domácími fotovoltaickými elektrárnami v některých zemí EU až o 30%.

Větší význam bude mít případné zrušení opatření pro jižní státy, které mají vhodnější podmínky pro instalaci solárních panelů a také větší nezaměstnanost mladých lidí.

Obchodní asociace SolarPower Europe zastupuje 250 solárních společností a také přes 100 tisíc instalátorů solárních panelů, kteří dohromady zaměstnávají přes 1,2 milionů lidí.

Bezdotační solární farmy

V očích příznivců solární technologie byl nárůst výkonu v solárních zdrojích v Evropě za poslední tři roky tristní. Částečně za to může právě i minimální dovozní cena.

Dle dotázaného aktivisty z Climate Action Network International je většina neziskových organizací (NGO) na světě pro odklon od fosilních paliv a jsou pro 100% podíl obnovitelných zdrojů.

A odstranění zavedených opatření proti dovozu levných čínských panelů je „absolutně nezbytné“ z pohledu problému globální změny klimatu.

Například ve Španělsku, kde je oproti Německu relativně vysoká tržní cena elektřiny, je již možné stavět solární farmy i bez podpory a dotací navzdory přítomnosti importního cla.

Nicméně dle různých zdrojů by zrušení zmíněného importního cla mělo otevřít tuto možnost i pro ostatní země jako je například Itálie a Řecko či Francie a Německo, kde jsou tržní ceny elektřiny nižší.

Dle jedné německé firmy brání zmíněné opatření výstavbě solárních farem bez dotací či jiné podpory.

Deadline je 4. června

Dovozní clo na čínské panely bylo zavedeno v roce 2012 po stížnosti několika evropských firem, že čínské společnosti uměle snižují tržní cenu, čímž chtějí zlikvidovat konkurenci.

Clo mát být postupně utlumeno až do 3. září letošního roku, kdy má s konečnou platností vypršet. Deadline pro prodloužení dovozního cla je do 4. června. Pokud do této doby nikdo nepodá žádost o prodloužení opatření, vyprší automaticky v září.

Zdroj: http://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/ceka-evropu-dalsi-solarni-boom-dovozni-cla-levne-cinske-panely-konci/

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP