2/2023

Bulharské předsednictví si vzalo průmyslovou politiku EU za svou

| autor: MPO0

Bulharské předsednictví si vzalo průmyslovou politiku EU za svou

Bulharsko si pro své předsednictví v Radě EU v prvním pololetí roku 2018 vytyčilo tři prioritní pilíře: 1) konsensus, 2) konkurenceschopnost a 3) soudržnost.

Jedním z projednávaných témat je ambiciózní průmyslová politika EU, přičemž debata navazuje mj. na sdělení Evropské komise „Investice do inteligentního, inovativního a udržitelného průmyslu – Obnovená strategie průmyslové politiky EU“ ze září 2017.

První příležitost k výměně názorů na vysoké úrovni dostaly členské státy na přelomu ledna a února na neformální Radě pro konkurenceschopnost v Sofii, kde se zabývaly vývojem v klíčových sektorech, přechodem na nízkouhlíkové hospodářství, inovacemi či rolí hodnotových řetězců ve světové ekonomice.

Delegáti se následně specificky zaměřili na energeticky náročná průmyslová odvětví (hutní, chemický, sklářský průmysl apod.), jež mají na evropské průmyslové základně významný podíl a zároveň jsou silně ovlivněna klimaticko-energetickou politikou i nástupem digitalizace.

Průmysl vévodil i formálnímu březnovému jednání ministrů odpovědných za vnitřní trh a průmysl.

ČR připomněla, že při formulaci dlouhodobé vize pro evropský průmysl je nutné naslouchat zejména zástupcům samotného průmyslu a zajistit stabilní, předvídatelné a jasné prostředí, které našim podnikům umožní investovat, rozvíjet se, inovovat a v neposlední řadě udržet výrobu v Evropě.

Závěry o strategii průmyslové politiky EU pro konkurenceschopnost, růst a inovace přijaté Radou pak zdůrazňují, že v zájmu posílení konkurenceschopnosti, růstu a inovací v Evropě je naléhavě zapotřebí dlouhodobá strategie pro evropský průmysl.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP