2/2023

Alternativní způsoby nabíjení smartphonů a jiných elektronických zařízení

| autor: Zuzana Žúžiová, energie-portal.sk0

Alternativní způsoby nabíjení smartphonů a jiných elektronických zařízení

Výdrž baterie moderních smartphonů je jednou z jejich největších slabin. Často se stává, že se baterie smartphonu začne vybíjet v ten nejnevhodnější okamžik. Dnešní moderní technologie však přinášejí řadu zajímavých řešení.

PowerBanky

Prozíravější uživatelé moderních technologií nosí vždy s sebou nabitou powerbanku nebo náhradní baterii. Powerbanky mají tu výhodu, že na trhu jsou dostupné i jejich cenově výhodnější varianty.

Modely s nižší cenou také dobře poslouží, ovšem třeba počítat s jejich nižší kapacitou nabití a často i vyšší hmotností v poměru ke jejich velikosti. Zakoupit lze miniaturní články za pár korun, které mohou posloužit na jednorázové dobití vaší baterie, nebo o něco výkonnější modely za 400 - 500 Kč.

Pro náročnější jsou na trhu k dispozici i výkonnější produkty za vyšší cenu. Takové powerbanky poskytují kapacitu až 30 000 mAh. Najednou s nimi lze nabíjet i několik zařízení a novější typy USB portů také umožňují rychlejší nabíjení. Cena takových PowerBank se pohybuje od 800 Kč výše.

Nejdražší produkty poskytují dostatečnou kapacitu na to, aby byly schopny sloužit jako elektrická zásuvka, která dokáže kromě nabíjení telefonů i několik hodin napájet zařízení, jako je notebook, herní konzole nebo TV. Je však třeba počítat s jejich vysokou hmotností (od 800 g) a cenou 5000 - 8000 korun.

Kapacita externí baterie je asi nejdůležitější údaj při samotném výběru powerbanky. Nicméně nelze zapomínat na to, že výrobci zvyknou označovat kapacitu powerbanky podle článků, kterými ji osadí.

Reálné využitelná kapacita se rovná 50 % - 70 % uváděné celkové kapacity externí baterie. Je to způsobeno tím, že pro nabíjení baterií mobilních zařízení se používá napětí 5 V, ale většina externích baterií se skládá z článků o napětí 3,6 V a převodem napětí na 5 V se spotřebovává energie a vznikají ztráty.

Bezdrátové nabíječky

Qi bezdrátové nabíjení podporují novější typy smartphonů (např. modely od Samsungu - Galaxy S6 a vyšší, iPhone 8). K těm starším, které Qi podporují částečně (tzv. Qi ready), lze zakoupit speciální zadní kryt nebo samolepku pod kryt, které umožní bezdrátové nabíjení baterie. Indukční bezdrátové nabíječky lze dnes dostat už od 400 Kč.

Zdá se však, že blízká budoucnost přinese možnost nabíjení i na vzdálenost větší, než je dotyk s indukční podložkou. Ve vývoji jsou technologie, které umožňují nabíjení ze vzdálenosti několika metrů od zdroje, například WattUp nebo WiTricity.

Solární nabíječky

Solární nabíječky jsou skvělým zdrojem zelené energie pro smartphony a jiná zařízení. Na trhu je lze dostat ve dvou variantách - ty s přímým nabíjením a solární powerbanky. Kromě výkonu a účinnosti je dobré si při nákupu tohoto zařízení ověřit, zda má i funkci automatického zapnutí nabíjení při přerušení (např. v případě zastínění oblohy mrakem).

Solární nabíječky s výkonem dostatečným k tomu, aby nabíjely rychlostí klasické nabíječky, lze dostat již za 1350 - 2100 eur a mnohé z nich dokáží nabít i menší notebook. Jejich hlavní nevýhodou je, že je nelze využít v noci a levnější modely ani během zamračeného počasí.

Kombinovaná zařízení

Nejnověji se na trhu začala objevovat různá zařízení, která dokáží získávat energii z více přírodních zdrojů. Jedním z nich je např. turbína Waterlily, která umožňuje získávání energie z tekoucí vody nebo větru. V zahraničních e-shopech ji lze dostat za cenu kolem 160 dolarů.

Předností tohoto zařízení je i to, že v nouzovém případě lze nabíjet i ručním točením kliky, která je jeho součástí.

Veřejná místa určená k nabíjení

Ve světě se začínají objevovat různé služby zaměřené na nabíjení smartphonů, např. veřejné chargeboxy. U nás je lze nalézt např. v Praze v DBK Budějovická a jejich využití je bezplatné.

V září roku 2017 Dopravní podnik Bratislava zařadil do provozu nové typy autobusů SOR NB 12 a NB 18, které jsou vybaveny USB porty pro nabíjení mobilních zařízení. V Čechách tento trend, který je běžný v Japonsku i USA, přepravci nastolují již delší dobu.

Závěrem lze dodat, že ve všech případech je dobré nosit s sebou všude alespoň USB kabel. Většina moderní techniky (TV, rádia, autorádia a jiné) již standardně obsahuje USB porty, přes které je možné pomocí kabelu jednoduše dobít smartphone kdekoliv.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP