2/2023

Agregace flexibility může uspořit náklady

| zdroj: shareyourenergy.eu0

DSC_0421-kopie-768x513
zdroj: shareyourenergy.eu

Čtvrtý ročník konference Share Your Energy odstartuje už v úterý 13. září. Poslední část mezinárodní akce se zaměří na budoucnost rezidenční flexibility a komunitní energetiky v Česku i aktuální stav rozvoje průmyslové flexibility u nás i v sousedním Slovensku – a to hned ve třech panelových diskuzích.

Rezidenční flexibilita a budoucnost distribuční sítě

„Když se dnes mluví o flexibilitě, bývá to nejčastěji ve spojení s průmyslem a byznys sektorem. Ale spolu s narůstáním počtu elektromobilů, tepelných čerpadel, nebo domácích zásobníků energie budou do energetických systémů stále více promlouvat i domácnosti. A i těm se tak otevře cesta k optimalizaci nákladů a zapojení se do flexibility,” vysvětluje Stanislav Chvála, CEO Nano Energies, která konferenci pořádá.

Na to, kdy se tak stane a jak přesně se domácnosti do agregaceflexibility zapojí, se zaměří řečníci v první panelové diskuzi konference. Té se zúčastní Jan Hicl a David Brožík, kteří se nedávno přesunuli do čela domácí green tech firmy Nano Green. Vedle nich se panelu zúčastní také Nikita Dobrynin ze Škoda Auto, Stanislav Votruba z PREdistribuce a Libor Kolář z E.ON Distribuce.

Jak v Česku na straně spotřeby využít potenciálu flexibility?

„Flexibilitu najdeme prakticky všude – včetně celé řady spotřebních zařízení, která mohou běžet, když je energie v síti zrovna přebytek, nebo se zastavit, když jí naopak není dost. Jenže tato možnost se dnes v Česku prakticky nevyužívá,” přibližuje detaily Tomáš Mužík, ředitel Digital Energy Services, který druhou panelovou diskuzi povede.

Jaký je jejich skutečný potenciál? Co brání jejich většímu zapojení do podpůrných služeb? A mohou v budoucnu nahradit konvenční zdroje flexibility? Do debaty se zapojí Vladimír Suchánek z MAKRO Cash & Carry, které mázkušenosti s flexibilitou ve svých zahraničních pobočkách, Martin Gajdoš z Orlen Unipetrol, který ve vlastních provozech vidí potenciál pro flexibilitu zejména v čerpadlech a záložních zdrojích, a o svůj pohled na budoucí vývoj se podělí také Svatopluk Vnouček ze společnosti ČEPS.

Flexibilita a zajištění energetické bezpečnosti na Slovensku

Jak co nejrychleji a nejefektivněji podpořit zavedení agregace na Slovensku? To řeší slovenský projekt PIAF, na kterém společně pracují Nano Energies, Žilinská univerzita, Stredoslovenská distribučná a slovenský národní provozovatel sítě SEPS. Podrobnosti práce týmu a jejich dosavadních výsledků představí Silvia Čuntalová, vrchní ředitelka v SEPS.

Konference Share Your Energy se uskuteční online a zdarma už 13. září a bude streamovaná živě ze sídla Nano Energies – z oceňované budovy DRN na Národní třídě. Registrovat se na konferenci můžete na www.shareyourenergy.eu, kde najdete také program akce. Akci pořádá Nano Energies za podpory společnosti ČEPS.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP