2/2023

Zpráva Interpolu upozorňuje na prudký nárůst trestné činnosti v souvislosti s plastovým odpadem

| autor: František Vörös – konzultant Sdružení EPS ČR0

police-2122373_640.jpg
zdroj: Pixabay

Problematika plastových odpadů je celosvětovým fenoménem, takže nemohla ujít pozornosti i kriminálním živlům. Jejich aktivity se zvýšily po zákazu importu plastových odpadů do Číny od roku 2018 a dále po zásadních změnách v obchodu s plastovými odpady v rámci Basilejské úmluvy. Změny začnou platit od 1. 1. 2021.

A tak se nelze divit, že 27. srpna letošního roku byla zveřejněna zpráva Interpolu, která upozorňuje na prudký nárůst trestní činnosti v aktivitách kolem odpadních plastů. Veřejná, 61-stránková zpráva, je k dispozici na www.interpol.int. Vychází jak z otevřených zdrojů, tak kriminálních zpravodajských informací ze 40 zemí, včetně ČR a SR /ne z Polska/ a poskytuje obraz o hrozbách kriminality v souvislosti s plastovým odpadem.

Za poslední dva roky došlo k výraznému nárůstu nelegální přepravy odpadů, když byla přesměrována do jihovýchodní Asie přes více transitních zemí k zamaskování původu odpadů. Před rokem 2018 směřovalo 85 % vyvezeného plastového odpadu z EU do Číny. Po čínském zákazu importu se staly příjemci země jako Vietnam, Malajsie, Indonésie. Z evropských zemí jsou jako nejvíce postižené země importem odpadních plastů jmenovány Rumunsko a ČR. V případové studii Interpolu č. 3 se uvádějí nelegální importy plastových odpadů z Velké Británie do Polska.

Využívají se padělané doklady, např. jako „for recovery“ a podvodné registrace odpadů, např. kódem 3920, což jsou plastové výrobky, místo kódu pro odpadní plasty 3915. Ve většině zemí v Asii není správně odstraněno přes 80 % dovezených odpadů. Dalším zjištěním je značný nárůst požárů nelegálních skládek s odpadními plasty v Evropě a Asii.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP