2/2023

Zbytky vánočního hodování do kanalizace nepatří!

| autor: Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava0

Zbytky vánočního hodování do kanalizace nepatří!

Tyto látky a předměty způsobují problémy na strojích a zařízeních, zvyšují náklady a zatěžují životní prostředí. Vánoce jsou v tomto ohledu jedním z rizikových období. 

SmVaK Ostrava vyzývají při vánočních oslavách k odpovědnému chování. To zamezí tomu, aby bylo poškozováno potrubí a další zařízení v kanalizační síti, zatěžováno životní prostředí a vznikaly technické problémy při odkanalizování a čištění odpadních vod. 

Množství nevhodných látek přitékajících do čistíren se dlouhodobě nesnižuje, čímž se kromě negativních dopadů na životní prostředí komplikuje a prodražuje odkanalizování a čištění.

V třídění plastů, skla nebo papíru patří Česká republika k premiantům, lidé by se měli zamyslet také nad tím, že odpad v kuchyni, umyvadlo v koupelně nebo toaleta nejsou odpadkovým košem. To, co je možné do kanalizace vypouštět, jednoznačně určuje kanalizační řád.

„Velké problémy v odpadní vodě způsobují oleje a tuky, které do ní většina lidí běžně vylévá. Při smažení vánočních kaprů a řízků to platí o to víc a důsledky jsou o to horší. 

Tukové částice se při ochlazení shlukují, srážejí a nabalují na sebe další odpad. V potrubí vzniká odolný materiál, který ho může zneprůchodnit. 

Hroudy tuku v kanalizačních stokách také poškozují a ucpávají čerpadla. Tuk se nalepuje na stěny stokových potrubí, nastává chemická reakce a vzniklé sloučeniny urychlují korozi. 

Použité tuky a oleje patří do sběrných dvorů, kde je města a obce přijímají. Některá města jsou v tomto ohledu velmi odpovědná a pomáhají problém řešit instalací kontejnerů pro použité jedlé oleje a tuky, které jsou dále recyklovány a využívány při výrobě energie nebo paliv,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

Komplikace způsobují také zátky od lahví a jiné předměty, které na sebe v potrubí nabalují další odpady. Do kanalizace v žádném případě nepatří hygienické potřeby, jako jsou vlhčené ubrousky a tyčinky do uší, nebo textilie, které se používají při úklidu. 

Toaletu by si také lidé neměli plést s odpadkovým košem pro zbytky potravin a jídla. „Slouží jako potrava pro hlodavce, kteří ve stokách žijí a díky dostatečnému přísunu stravy se mohou nekontrolovatelně množit. My pak musíme na jaře během plošných deratizací a na podzim při ohniskových deratizacích jejich počet eliminovat na únosnou mez,“ vysvětluje Tlolka.

Kanalizace rovněž neslouží k likvidaci nevyužívaných léků, chemikálií, ředidel nebo zbytků barev. Když se dostanou do odpadní vody, mohou narušit fungování čistírny, způsobit ekologickou havárii a částečně projít čistírenským procesem dále do vodních toků.

„Z našeho pohledu jde o zásadní problém. Negativní jsou dopady na životní prostředí, ale také na samotný provoz zařízení, která lidskou nezodpovědností trpí. 

Látky a předměty, které do odpadní vody nepatří, způsobují technické problémy, proces odkanalizování a čištění prodražují. To má ve svém důsledku dopad na peněženku každého z nás v částce, kterou platíme za odvádění odpadní vody (stočné). 

Kanalizační síť slouží k odvádění odpadních vod, nikoliv odpadků, ať již v jakémkoliv skupenství. To, že tomuto problému přikládáme velký význam, dokládá mimo jiné to, že nová verze našeho vzdělávacího programu pro školy o významu vody pro člověka a životní prostředí, kterou právě finalizujeme, se koncentruje na problematiku odpadních vod. 

Chceme tímto způsobem působit na uvažování dětí v nejvyšších třídách základních škol a v prvních ročnících víceletých gymnázií. Kdo ví, třeba právě oni pak vysvětlí doma svým rodičům, co není možné do odpadu vyhazovat a jaké důsledky to může mít,“ vyzývá k odpovědnosti generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Co do kanalizace nepatří?

  • Oleje a tuky používané především v kuchyni, ale i při dalších domácích pracích;
  • Pevné předměty
  • Zbytky potravin (biologický odpad);
  • Hygienické potřeby (vlhčené ubrousky, tyčinky do uší…);
  • Chemikálie a další nebezpečné látky (barvy, ředidla, oleje, ropné látky, čisticí prostředky atd.);
  • Léky (patří zpět do lékárny)

Kam s odpadem?

  • Chemikálie, barvy, ředidla – sběrný dvůr
  • Léky – lékárna
  • Kuchyňské oleje – sběrný dvůr, speciální kontejner (odnést přelitý do plastové lahve)
  • Zbytky potravin – směsný odpad (odpadkový koš), kompost, kontejner na biologický odpad
  • Hygienické potřeby – směsný odpad (odpadkový koš)
  • Motorové oleje – sběrný dvůr, některé benzínové pumpy
  • Baterie, žárovky – sběrný dvůr, některé obchody s elektronikou a domácími potřebami
  • Plastové lahve – kontejner na tříděný odpad, sběrný dvůr
  • Papír – kontejner na tříděný odpad, sběrný dvůr
  • Sklo – kontejner na tříděný odpad, sběrný dvůr

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP