1/2024

Zástupci ministerstev a krajů diskutovali o budoucnosti ochrany vody a rozvoji

| zdroj: Středočeský kraj0

Zástupci ministerstev a krajů diskutovali o budoucnosti ochrany vody a rozvoji

„Vodní nádrž Švihov je největší jak v ČR, tak ve střední Evropě a zhruba od roku 1972 zásobuje pitnou vodou nejen Prahu, ale i velkou část Středočeského kraje. Pro obce a zemědělce v jejím okolí to však znamená řadu leckdy až neúměrných omezení a je nutné, aby si k jednomu stolu sedli zástupci obcí, zemědělců, Povolí Vltavy a ideálně i tří krajů a tří ministerstev, kterých se problematika dotýká, a vyjasnili si, jakým směrem dál postupovat,“ říká k uspořádání konference její organizátor akce europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Jak dále uvedl, během posledních pěti let se už povedlo mnoho dílčích projektů, daří se spolupráce s Povodím Vltavy, s ministerstvem zemědělství, s krajem Vysočina i Středočeským krajem, navázaly se dobré kontakty s ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem pro životní prostředí.

„Problém je ale pořád klíčová Praha, kde zatím nepřišla výraznější změna ani s novým primátorem a stále čekáme, jestli na akci pošlou alespoň písemné vyjádření, když už odmítli přímo vyslat zástupce a pro zaneprázdněnost odmítl přijít i pan primátor Hřib,“ prozrazuje další detaily Zdechovský, podle kterého Magistrát stále strká hlavu do písku s tím, že věří, že pokud se dohodnou všichni ostatní, Praha bude muset reagovat a k roku 2030 bude oblast Želivky dobrým místem k životu s udržitelným zemědělstvím i ochranou vody.

Statutární náměstek středočeské hejtmanky a náměstek pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD)na konferenci vyzdvihl, že Středočeský kraj, kraj Vysočina, hl. m. Praha a Povodí Vltavy uzavřely společné memorandum, jehož primárním cílem je komplexní ochrana povodí vodárenské nádrže Želivka.

„Zavázali jsme se spolupracovat a koordinovat činnosti, které budou směřovat ke zlepšení jakosti vody a na snížení vnosu znečišťujících látek včetně kritických populantů, tedy především zbytků léků, pesticidů a odpadů z průmyslové výroby,” prohlásil. Zároveň se smluvní strany dohodly, že budou spolupracovat na koordinaci činností směřujících k zajištění kvantity vody ve vodárenské nádrži Švihov.

Foto: Středočeský kraj

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP