Dnes je systém sběru a třídění nejen PET lahví na tak vysoké úrovni, že je nesmyslné to všechno měnit. Ani propagátoři výkupu PET lahví se nijak netají tím, že by vykoupené PET lahve odvezli stejně na stávající třídicí a posléze zpracovatelská zařízení.
PET láhve se nevrátí zpět do oběhu, ale budou buď odvezeny na stávající zařízení nebo nadrceny a odvezeny ke zpracovatelům.
Takže pokud se výrobci zaštiťují tím, že to dělají kvůli ochraně životního prostředí a zpětného využití při výrobě nových „petek“, tak to není úplně pravda.
Dalším nepopiratelným faktem je skutečnost, že obce dostávají od obalové společnosti EKO KOM, a.s. příspěvky podle množství především PET lahví ve vytříděném plastovém odpadu ve žluté popelnici. A pokud o tento příspěvek přijdou, přestane se jim třídění plastového odpadu vyplácet – tzn. že to bude pro obce drahé.
Takže buď se odvoz vytříděných plastů, papíru a skla lidem zdraží, anebo ho prostě přestanou zajišťovat a podporovat. A ten zbývající obsah plastů, kterého je cca 60 %, skončí na skládkách odpadů. To by byla veliká škoda.
Aktuálně mohou být použity jako výmět (kat. č. 19 12 12) pro výrobu TAP (tuhých alternativních paliv) jako palivo pro výrobu cementu. Když nebudou PET lahve ve žluté popelnici, ze směsného komunálního odpadu je už nikdo nevytřídí. Občan je stále nenahraditelnou silou, která odpady vytřídí a odnese do vyznačených nádob.
Pokud budou občané nosit PET lahve na místa výkupu jako skleněné pivní lahve, nebudou mít třídicí linky dostatek odpadů na dotřídění. U linek postavených z dotačních programů hrozí nesplnění podmínek dotace, vracení dotací a tedy jejich případné uzavírání.
Další otázkou je využití vytříděného plastu. Když za třídicí linkou není recyklační (zpracovatelské) zařízení, které odpady hned zpracuje a vyrobí z nich výrobky, které si někdo bude chtít koupit, nemá to smysl. Je potřeba se zaměřit na podporu výstavby takových zařízení.
Komentáře