2/2023

Z recyklovaných „petek“ se uvolňuje více chemikálií než z panenského plastu

| autor: Martina Jandusova0

pexels-magda-ehlers-2547565.jpg
zdroj: pexels

Z výsledků nové studie vyplývá, že je třeba zlepšit recyklační proces, aby se nám podařilo zabránit pronikání potenciálně škodlivé chemikálie do nápojů v plastových lahvích.

Vědci z londýnské Brunel University objevily 150 různých chemikálií, které se z plastových lahví dostaly do nápojů. 18 z těchto chemikálií bylo nalezeno v úrovních překračujících předpisy. Jejich výsledky zveřejnil časopis Journal of Hazardous Materials.

PET vs rPET

V potravinách a nápojích zabalených do plastových materiálů se běžně vyskytují chemikálie. Dostávají se do nich právě z obalových materiálů, přičemž většina z těchto látek se v potravinách vyskytuje v nízkých koncentracích, které jsou považovány za zcela bezpečné.

Výzkum londýnských vědců ovšem ukazuje, že nápoje v obalu z recyklovaného polyethylentereftalátu (PET) mohou obsahovat vyšší koncentrace chemikálií, než nápoje balené do „panenského“ PET. Výsledky naznačuj, že problémy s recyklací mohou vést ke kontaminaci některých nápojů v lahvích.

„Zjistili jsme, že tyto chemikálie mohou pocházet z různých zdrojů, jako jsou katalyzátory a aditiva, která se používají během výroby a degradace PET, případně vznikají opotřebením materiálu v průběhu životního cyklu láhve,“ říká doktorka Eleni Iacovidou, která působí v Brunel Center for Pollution Research and Policy a výzkum vedla.

Je třeba to pořádně „vyprat“

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP