Reklama

10. 5. 2016  |  Publicistika  |  Autor: Martina Jandusová

Využití stavebních odpadů v nové technologii

Na Brněnské konferenci Recycling 2016 byl jedním z přednášejících František Polák z firmy GB ENERGY HOLDING s.r.o., která se zabývá využitím stavebních hmot ze stavebních odpadů. Účastníkům konference představil vzorky stavebních prvků, vyrobených ze stavebních odpadů, jejichž vlastnosti jsou pozoruhodné. Proto jsme byli rádi, když svolil a o vývoji svého výrobku se s námi podělil. Článek vyšel v dubnovém vydání měsíčníku Průmyslová ekologie.

František Polák a recyklace, jak to jde k sobě? 

Vlastnil jsem stavební firmu zabývající se železobetonovými konstrukcemi a zpevňováním zdiva. Při této činnosti se vyprodukovalo velké množství odpadů. Kolem roku 1992 stála tuna odpadu sice jen 30 korun, ale způsob, jakým se s ním nakládalo, mi vadil.

Začal jsem přemýšlet co s tím udělat a jestli by se odpad nedal nějak smysluplně využít. Nešel jsem na to vědeckou cestou, ale cestou pokusu a omylu. Díval jsem se na problém jiným pohledem, protože mým původním zaměstnáním není stavařina, ale strojařina.

To mě osvobozovalo od stavařských norem. 

Konzultaci mi dělal dnes již zesnulý docent Gartner, který byl šéfem Katedry betonových a zděných konstrukcí na Fakultě stavební, a také pan Bezdíček. S nimi jsme se přeli o to, co je a co není možné. Za několik let vyšel první produkt, který jsem použil pro rekonstrukci svého rodinného domku.

Stojí už 17 let. Takhle to všechno začalo a ukázalo se, že naše technologie je dobrá, funkční a dá se dále rozvíjet.

Tušil jste na začátku, že by to šlo? 

Věřil jsem tomu. Říkal jsem si, že pokud vybouráte materiál a zůstane vám čtvrtka cihly, je to pořád cihla. Stále zůstává nějakou hmotou, s kterou se dá nějak pracovat.

Nejlépe ji dát dohromady. Vzal jsem pálenou cihlu, vylezl s ní na střechu, hodil ji dolů a ona se rozletěla na deset kusů. Když jsem hodil tu svou, z recyklátu, urazily se jenom rohy.

To mě zaujalo, řekl jsem si, že to asi má ty vlastnosti a začal se zabývat tím, zda by se nedala odlehčit, zateplit atd. Inspiroval mě profesor Bechyně, který projektoval Nuselský most.

Tajemství spočívá v tom, že nestačí jenom samotné receptury, ale i způsob jejich zpracování. Zaměřil jsem se i na další věci a zjistil jsem, že když se vše dá dohromady a dodržují se tyto parametry, funguje to. 

Po čase jsem vzal pár vzorků a začal obcházet lidi. Potkal jsem pana docenta Škopána z VÚT a prezidenta ARSM ČR. Ten je dnes velkým propagátorem této technologie. Před 3 lety mi dal šanci výrobek prezentovat odborníkům a vývoj se posunul dál. Spojil jsem se s dalšími lidmi, dali jsme to do podoby certifikace a obrátili se s firmou GB ENERGY HOLDING, a s jejím majitelem panem Goreckým, na TZÚS.

Požádali jsme je, aby nám naše vzorky posoudili a neřekli jenom, že to nejde, ale proč to nejde. Nakonec se ukázalo, že náš materiál splňuje stanovené normy daleko lépe, než jsem si myslel. 

Začali jsme spolupracovat se zahraničními firmami, u nás totiž nebylo vhodné míchací zařízení.Spojili jsme se s Italskou firmou Picini, holandskou společností Lubo, která nám zajistila třídičky a pak jsme se zabývali hygienizací a kvalitou drcení s přední Českou společností Resta.

Takže dnes už máme vyvinuty receptury, technologii pro zpracování, technologické postupy a můžeme z toho vyrábět plnohodnotnou stavebně betonovou směs. 

Pokud budeme vaši cihlu porovnávat s běžnou pálenou cihlou, jaká bude kvalita, cena a vlastnosti? 

Kvalita je vyšší, protože naše cihla má pevnost 40 MPa. Klasická cihla má jenom 12 MPa. To znamená, že je daleko pevnější. Má také velice příznivý tepelný odpor, konkrétně to je K08 – 09. Je možné z nich postavit energeticky odolný a úsporný dům. Cenově je o 30 až 60 % levnější než pálená cihla. ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372