1/2024

Výdaje v oblasti elektromobility vzrostly loni o 54 %, tahounem byla opět Čína

| autor: Jan Budín| zdroj: oenergetice.cz0

chuttersnap-xfaYAsMV1p8-unsplash
zdroj: unsplash.com

Finanční prostředky vynaložené v oblasti elektromobility dosáhly v roce 2022 hodnoty 466 mld. USD a meziročně tak vzrostly o 54 %. Hlavním tahounem byla opět Čína, která k uvedené hodnotě přispěla 234 mld. USD. Více než 50% meziroční nárůst zaznamenaly také Spojené státy americké. Naopak zpomalení růstu bylo pozorováno na významných evropských trzích. Vyplývá to z hodnot zveřejněných výzkumníky z BloombergNEF (BNEF).

Podle výzkumníků z BNEF připadala více než polovina prostředků vynaložených v oblasti elektromobility (55 %) na region APAC (Asie a Tichomoří), a to zejména díky Číně, která samotná stála za zhruba polovinou celkových odhadovaných výdajů.

V meziročním srovnání byl u Číny zaznamenán 87% růst. Významný růst byl zaznamenán také u druhého největšího trhu s elektromobily - Spojených států amerických, kde celkové výdaje dosáhly loni 57 mld. USD a meziročně tak vzrostly o 57 %.

Mezi další významné trhy patřily loni dle BNEF Německo, Francie a Spojené království. Na těchto trzích nicméně tempo růstu loni zpomalilo z rekordních hodnot zaznamenaných v letech 2020 a 2021.

Více než 80 % výdajů připadá na osobní elektromobily

BNEF sleduje výdaje v oblasti elektromobility v deseti různých kategoriích, přičemž nejvýznamnější jsou osobní elektromobily, u kterých byla v loňském roce poprvé překonána hranice 10 milionů prodaných kusů. Díky tomu přispěl tento segment k celkovým zaznamenaným výdajům 388 mld. USD, což představuje 83% na celkových výdajích.

Druhým největším segmentem byla veřejná dobíjecí infrastruktura, u které byly loni zaznamenány investice ve výši 24 mld. USD. Následoval segment elektrických motorek a tříkolek s výdaji ve výši 23 mld. eur. Podobné investice byly vynaloženy i v segmentu komerčních elektromobilů a elektrobusů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP