1/2024

Vrtat v kontextu s hlubinným úložištěm vyhořelého jaderného paliva se bude nikoliv v 9, ale ve 4 lokalitách. Dřívější žádosti se podle slibu stahují

| autor: MPO ČR0

Vrtat v kontextu s hlubinným úložištěm vyhořelého jaderného paliva se bude nikoliv v 9, ale ve 4 l

Žádosti, které Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) podala na začátku roku 2019 a týkaly se všech padesáti tří obcí ve všech devíti místech vytipovaných pro případné uložení vyhořelého jaderného paliva, nyní SÚRAO stahuje. Plní se tak slib, který zazněl na nedávném jednání vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka se starosty.

SÚRAO starostům všech obcí, které se nacházejí v lokalitách, kde by potenciálně úložiště mohlo být, poslalo dopis. V něm informuje o stažení žádostí a o dalším postupu. „Představitelům samospráv jsme slíbili průběžnou komunikaci, ohled na životní prostředí, bezpečnost a kompenzace. Stažení žádostí je ukázkou toho, že sliby plníme,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: 

„Pomyslný míček je nyní na straně starostů, do konce září by nám měli poslat připomínky k věcnému záměru zákona, který mimo jiné počítá s kompenzacemi ohledně prací spojených s úložištěm. Věřím, že i v tomto případě budou starostové stejně vstřícní jako na nedávném jednání. Faktem totiž je, že hlubinné úložiště Česká republika potřebuje, jednoduše: někde to být musí.“

Ve všech devíti lokalitách, s kterými se v současné době počítá jako s možnými místy pro hlubinné uložení radioaktivního odpadu, se dříve dělaly výzkumy. Aktuálně připomínkovaný věcný záměr zákona počítá s tím, že by obce i za tuto dřívější činnost měly dostat finanční kompenzace, každá ve výši jednoho milionu korun. 

„Celkem bychom tedy měli samosprávám vyplatit 53 milionů korun. Legislativa, kterou mají nyní starostové k připomínkám, počítá také s větším zapojením obcí do povolovacích řízení,“ říká ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů Jan Prachař a dodává:

„Stažení žádostí o stanovení průzkumných území neznamená, že by se některá ze současných lokalit z výběru těch nejvhodnějších vyloučila. Devět aktuálních míst bude platit do té doby, než expertní panel, v němž budou mít zástupce také obce, vyhodnotí výsledky dosud provedených geologických výzkumů a vybere čtyři kandidáty. Stane se tak do poloviny příštího roku.“

Průzkumné práce a vrty se tedy provedou ve čtyřech vybraných lokalit. Jsou velmi důležité pro to, aby se vybrala lokalita bezpečná se stabilním a kvalitním geologickým masivem. Práce budou provázet další finanční kompenzace, a to podle atomového zákona, které obce budou moci využít na investice pro zlepšení života obyvatel. 

Lokality, kde by potenciálně mohlo hlubinné úložiště být, v současné době jsou: Březový potok, Čertovka, Čihadlo, Horka, Hrádek, Janoch, Kraví Hora, Magdaléna, Na Skalním. Nacházejí se Plzeňském, Jihočeském, Jihomoravském kraji a na Vysočině.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA