Publikace popisuje vznik páteřního výrobního a distribučního systému pro výrobu a distribuci pitné vody v moravskoslezském regionu, jeho rozvoj, současné fungování a vyhlídky do budoucna.
Autoři (Jiří Komínek a Marek Síbrt) zasazují vznik vodárenského systému v padesátých letech minulého století do historicko-společenského kontextu dění v regionu, popisují prvotní úvahy o tom, jak zajistit dostatek pitné vody pro dynamicky se rozvíjející Ostravsko, původní plány a návrhy projektového řešení, až po jeho realizaci vybudováním údolní nádrže Kružberk, Úpravny vody Podhradí a příslušné infrastruktury nezbytné k tomu, aby bylo možné kvalitní pitnou vodu z Oderských vrchů transportovat do tehdejšího ocelového srdce republiky.
Publikace sleduje také rozvoj Ostravského oblastního vodovodu v dalších desetiletích a budování vodárenských kapacit v Beskydech, jejichž úkolem bylo zajistit dostatek kvalitní pitné vody pro východ regionu – především dynamicky se rozvijící Karvinsko a Havířovsko jako centrum černouhelného průmyslu tehdejšího Československa.
Kniha také popisuje plány a projekty rozvoje vodárenského systému, které se nedočkaly vzhledem ke společensko-politickým změnám v Československu naplnění.
Kniha má kromě textové části bohatý fotografický doprovod, který ve valné většině pochází od známého ostravského fotografa především industriálního prostředí Borise Rennera.
Kniha je k prolistování zde.
V případě, že byste měli publikaci ve své knihovně, obraťte se na sekretariát generálního ředitele SmVaK Ostrava, kde se domluvíte na podmínkách jejího doručení.
Komentáře