V pondělí 17. června se proto zástupci Veolie a jejího nadačního fondu setkali se svými partnery z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) na ojedinělém pražském mokřadu Triangl. Místopředseda ČSOP Karel Kříž a ředitel pražské kanceláře organizace Petr Stýblo zde převzali od ředitelky komunikace Veolie pro střední a východní Evropu Evy Kučerové šek na 405 740 korun.
Jde o dosavadní výtěžek benefičního prodeje, který společnost Veolia zdvojnásobila, a přímé finanční dary na sbírkový účet. Peníze budou využity na další výkup mokřadů, které sehrávají v české přírodě nezastupitelnou roli.
Nadační fond Veolia tímto projektem rozšířil svou dlouholetou spolupráci s českými ochránci přírody. Ti vyhledávají vhodné lokality, následně je vykupují a chrání, a tím je uchovávají pro přírodu a budoucí generace. Projekt ČSOP od svého počátku zachránil 50 hektarů mokřadů po celé České republice. Pražský Triangl byl historicky prvním z nich.
„Aktivity Veolie jsou na životní prostředí, jeho kvalitu a ochranu přímo napojené, ať už se jedná na vodohospodářství, energetiku či zpracování odpadů. Ochranu přírody dlouhodobě a systematicky podporujeme nejenom inovacemi v oboru, ale také společnými projekty s ČSOP, nebo způsobem údržby našich areálů. Tento projekt je také našim příspěvkem k boji s klimatickými změnami a suchem v Česku,“ říká Eva Kučerová, ředitelka komunikace společnosti Veolia a místopředsedkyně správní rady jejího nadačního fondu.
„Darované peníze využijeme na výkup mokřadu Chválovna nedaleko Vimperku,“ vysvětluje Petr Stýblo, ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody. „Jde o podhorskou mokřadní louku, kdysi botanicky velmi hodnotnou, dnes bohužel v důsledku řady let bez údržby degradovanou. Průzkumy však naznačují, že je ještě šance ji zachránit a opět obnovit její krásu.“
Mokřady jedinečným způsobem propojují suchozemské a vodní ekosystémy. V dnešní době jejich význam stále roste. Podílejí se totiž na koloběhu vody v přírodě, pohlcují nadbytečný oxid uhličitý z ovzduší. Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině a mají i mimořádnou schopnost vodu zadržovat, například v období záplav. Pouhý jeden čtvereční metr plochy mokřadu umí zadržet až 900 litrů vody, tedy mnohem více než umělé vodní nádrže.
„Mokřady jsou důležité nejen pro zachování vody v krajině, ale i pro zachování biologické rozmanitosti,“ doplňuje Karel Kříž, místopředseda Českého svazu ochránců přírody. „Právě na mokřadní společenstva je vázáno velké množství vzácných druhů rostlin a živočichů, které nenajdeme nikde jinde. Jedná se například o některé druhy orchidejí, vzácné mechy, obojživelníky, či vážky. I proto se snažíme mokřady vykupovat a zajistit jim vhodnou péči, neboť biodiverzitu neohrožuje jen samotný zánik mokřadu, jako je jeho odvodnění, zavezení či zastavění, ale mnohdy právě i nevhodná péče,“ dodává Karel Kříž.¨
S vykupováním mokřadů může pomoci i veřejnost. Projekt podpoříte nákupem některého z dárků na stránce eshop.nfveolia.cz. Minimálně 20 procent z ceny každého předmětu jde do veřejné sbírky projektu a stejnou částku pak do sbírky pošle společnost Veolia. Možné je poslat i finanční dar v libovolné výši přímo na sbírkové konto. Nadační fond Veolia pak převede výtěžek sbírky každý rok Českému svazu ochránců přírody.
„V charitativním e-shopu najdete originální designové předměty jako je například křišťálová karafa na vodu. Ta vznikla podle návrhu studentů pražské UMPRUM s originálními přírodními motivy známé ilustrátorky Galiny Miklínové. Každý předmět je vyroben pouze v limitovaném množství. Ke karafám lze zakoupit ještě skleničky nebo knihy pro děti od spisovatele Pavla Stančíka. Další předměty chystáme do prodeje v létě,“ doplňuje Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia.
Sbírkové konto projektu Vraťme vodu přírodě je vedeno u Komerční banky a jeho číslo je 1112011120/0100.
Komentáře