Rada schválila obecný přístup k návrhu nařízení o zřízení Jednotné digitální brány, která v budoucnu výrazně ulehčí občanům a podnikatelům přeshraniční pohyb a podnikání. Ministři též diskutovali o budoucnosti evropského průmyslu.
Na zasedání Rady pro konkurenceschopnost (část vnitřní trh a průmysl) byla schválena pozice členských států (obecný přístup) k návrhu nařízení, kterým se zřizuje Jednotná digitální brána (Single Digital Gateway). Díky nařízení se vytvoří celoevropský elektronický rozcestník pro poskytování informací, online procedur a asistenčních služeb a nástrojů pro řešení problémů na vnitřním trhu EU.
Pro Českou republiku je návrh jednotné digitální brány velmi důležitý, protože občanům i podnikům usnadní přeshraniční pohyb a působení v jiných členských státech.
„Česká republika podporuje co nejambicióznější podobu Jednotné digitální brány, která by co nejvíc zjednodušila život občanů i podniků a pomohla naší adaptaci na standardy digitální doby,“ uvedl vedoucí české delegace na jednání, velvyslanec a zástupce stálého představitele ČR při EU Jaroslav Zajíček.
Přijatý obecný přístup bude sloužit jako základ pro další jednání Rady s Evropským parlamentem.
Ministři na jednání Rady rovněž diskutovali o budoucnosti evropského průmyslu. Ocenili zářijové sdělení Evropské komise k průmyslové strategii EU, po němž řada zemí, včetně České republiky, dlouho volala, a přijali závěry Rady, ve kterých vyzývají k jeho rozvinutí do dlouhodobé vize.
„Sdělení Komise o strategii pro budoucnost evropského průmyslu vnímáme i jako důležitý politický signál, že průmysl je pro EU jednou z hlavních priorit,“ řekl velvyslanec Jaroslav Zajíček.
Diskuze ministrů se zúčastnil i zástupce průmyslu, prezident Evropské federace železničního průmyslu Philippe Citroën.
Předsednictví dále ministry informovalo o dokončení projednávání návrhu nařízení o zákazu zeměpisného blokování. Nařízení, které Česká republika považuje za velmi důležité, zakáže blokování uživatelů na webu z důvodu jejich zeměpisné polohy – nebude tedy možné, aby bylo českému spotřebiteli odepřeno nakoupit na levnějším zahraničním e-shopu jen proto, že nakupuje z České republiky.
Nařízení, které čeká už pouze formální schválení plénem Evropského parlamentu a Radou EU, bude účinné po uplynutí 9 měsíců od jeho přijetí. Zákazníci se tak mohou těšit na neomezené nakupování napříč evropskými státy již na konci příštího roku.
V rámci pracovního oběda pak vedoucí delegací diskutovali o budoucnosti automobilového průmyslu v kontextu digitalizace, dekarbonizace a nástupu propojených a autonomních vozidel.
Česká republika poukázala mimo jiné na to, že masivnější nástup autonomní mobility si vyžádá nejen změny infrastruktury, ale rovněž i změny v národním i mezinárodním právním rámci a účinnou ochranu proti kyberútokům, a informovala ostatní delegace o přijetí Akčního plánu o budoucnosti automobilového průmyslu v ČR na podzim tohoto roku.
Komentáře