1/2024

V brněnské Zoo je možné vidět moře znečištěné plastem

| zdroj: Zoo Brno0

V brněnské Zoo je možné vidět moře znečištěné plastem

„Lidé často o znečištění vod a oceánů mluví, ale nedokáží si ho reálně představit. Je mnohem názornější, když ho mohou vidět přímo a detailně. Ukazujeme, jak to vypadá pro zvířata, když kolem nich plavou odpadky.

A samozřejmě doufáme, že to potom vyvolá otázky, o kterých začnou návštěvníci přemýšlet – jestli se do toho ryby nezapletou, zda to náhodou nesežerou, co by to pro ně znamenalo, kam až se plast z vody může dostat,“ řekl kurátor chovu ryb, plazů a bezobratlých Zoo Brno Petr Šrámek.

V akváriu s brakickou vodou nejsou jen plastové odpadky, ale také ryby. Konkrétně se jedná o kaložrouty skvrnité (Scatophagus argus) a okatce stříbřité (Monodactylus argenteus). Oba druhy žijí v jihovýchodní Asii, tedy místě, které je znečištěním výrazně postižené.

Při tvorbě akvária jsme si dávali pozor, aby tam nebyly pasti, které existují v přírodě. Zájemci tak například neuvidí starší typ sítí s úzkým vchodem, odkud nemohly ryby vyplavat ven, háčky nebo silonové rybářské vlasce. Kvůli velikosti plaastů nehrozí ani nebezpečí, že by je mohly sežrat.

„Pokud se někomu bude zdát, že plastů je v akváriu až příliš, jsou naopak místa, kam se zvířata mezi odpadky ani nevejdou. A podobné je to na plážích, což je věc, která je lidem možná bližší a spíše se s ní setkali. Tím vším chceme upozornit na problém, který je relativně nový a vznikl čistě lidskou činností,“ doplnil Šrámek.

Zoo Brno je totiž součástí několika projektů, iniciativ a organizací, které na znečištění moří a vod upozorňují. Jedná se o například o Rise Up For The OceanBeat Plastic Pollution nebo Shoal.

Téma moře se objevuje i v poslední kampani EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií) s názvem Kdyby ryby (Which Fish?). Ta si klade tři hlavní cíle – snížit tlak na nadměrně lovené populace ryb a podpořit spotřebu přehlížených druhů, krmit zvířata rybami z udržitelných zdrojů (sádky, akvakultury) a konečně také rozšířit sbírky zoo a akvárií o nové, ohrožené druhy a zvýšit jejich populace chovem v lidské péči.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA