Z tohoto důvodu se dnes sešli zástupci obcí, ministerstev, akademické obce, soukromých subjektů a dalších na konferenci, jejímž tématem bylo hospodaření s vodou v povodí Dyje. Zároveň vyhlásili program SUWAC (Sustainability water adaptation climate change), jehož hlavním cílem je zajištění dostupnosti kvalitní vody pro region.
Konkrétním přínosem programu bude zajištění dostupnosti kvalitní vody pro region a jeho obyvatele, zemědělství i průmysl, ochlazování a zvlhčování klimatu nebo retence vody.
„S reálnými dopady klimatických změn se v Brně setkáváme čím dál častěji. Příkladem může být v horkých dnech vyšší počet výjezdů záchranářů k případům zapříčiněným dehydratací,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a upozornila na množství kroků města v oblasti udržitelného hospodaření s vodou:
„V červnu jsme spustili dva nové dotační programy Zeleň střechám a Nachytej dešťovku, které mají pomoci zlepšit klima ve městě. Průběžně také instalujeme chytré vodoměry, průměrně až 8 500 kusů ročně – celkem by mělo být osazeno 43 000 odběrných míst.
Tato zařízení pomáhají s významnými úsporami vody, protože jsou schopna až několikrát denně zaznamenat a přenést informace o spotřebě, z čehož je možné detekovat především úniky při poruchách na vnitřních rozvodech zákazníků.“
Brno také připravuje stavbu dvou retenčních nádrží zachycujících splaškovou vodu v době přívalových srážek, což přispěje k udržení čistoty v řekách a zamezení znečištění podzemních vod. Pozornost je upřena i na městské stavby.
Dva velké objekty, Centrální objekt magistrátních služeb a multifunkční hala u pavilonu Z v areálu výstaviště, budou za využití zkušeností špičkových odborníků navrženy s maximální šetrností k životnímu prostředí a úsporností při spotřebě vody.
„Jakékoliv formy spolupráce, sdílení zkušeností i lidských zdrojů, stejně jako koordinace činností a komplexnost opatření jsou nesmírně důležité. I proto jsem se ráda zhostila role ambasadora programu,“ dodala Markéta Vaňková.
Těmi se také stali další účastníci slavnostního vyhlášení programu SUWAC – jihlavská primátorka Karolína Koubová, poslanec Roman Onderka a poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová. Akce se zúčastnil i zástupci Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí, zakladatel programu SUWAC Michal V. Marek, předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová a další hosté.
Nositelem programu SUWAC bude stejnojmenný zapsaný spolek zakládaný třemi subjekty, kterými jsou Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i. – CzechGlobe, Svaz vodovodů a kanalizací měst a obcí, s. r. o., a Asociace krajů ČR. Dalšími členy by se měly stát obce nebo organizace, které mají zájem o řešenou problematiku, například Povodí Moravy, Brněnské vodárny a kanalizace nebo Vírský oblastní vodovod, sdružení měst, obcí a svazků obcí.
Komentáře