1/2024

V Bonnu se koná klimatická konference pořádaná OSN, diskutuje se metodika a nový flexibilní mechanismus

| autor: oEnergetice.cz - Jan Štourač0

V Bonnu se koná klimatická konference pořádaná OSN, diskutuje se metodika a nový flexibilní mechan

Na programu je také nastavení pravidel, tak aby ušetřené emise skleníkových plynů nemohly být započítány duplicitně.

Hlavním účelem konference je prodiskutovat metodické problémy spojené se započítáváním emisí skleníkových plynů. Nejednotnost panuje například ve způsobu reportování emisí z mezinárodní letecké a námořní dopravy či v nejednotnosti metrik pro přepočet skleníkových plynů na ekvivalent CO2.

Dále bude řešeno nastavení nového flexibilního mechanismu (princip známý taktéž jako emission offset mechanism), který od roku 2021 nahradí původní Clean Development Mechanism (CDM) fungující v rámci Kyotského protokolu. Cílem by mělo mechanismus uvést do provozu ještě před COP25 v prosinci.

Flexibilní mechanismy zavedené v rámci Kyotského protokolu z roku 1997 jsou alternativní způsoby zajišťování snížení emisí skleníkových plynů. Jejich princip je založen na investování v zahraničí, kde je následně i vykázána úspora emisí skleníkových plynů.

Konkrétně mechanismus CDM odměňuje za investice provedené v zahraničních nerozvinutých zemích. Za každou ušetřenou tunu ekvivalentu CO2 investor obdrží jeden kredit nazvaný Certified emission reduction (CER), který může využít v systému EU ETS.

Na programu konference je také nastavení pravidel, tak aby ušetřené emise skleníkových plynů nemohly být dvěma aktéry započítány dvakrát (double counting). Lze očekávat i projednávání a zhodnocení pokroku a reálnosti očekávání při naplňování cílů klimatické konference COP21 v Paříži.

Konference byla zahájena 17. 6. a potrvá do 27. 6. Následující setkání již pod záštitou COP25 se uskuteční v prosinci v Santiago de Chile.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA