Reklama

2. 11. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

V Anglii vyvinuli první plně automatizované zařízení na recyklaci matrací

Recyklace matrací dodnes vyžaduje množství manuální práce, kterou nedokážou nahradit stroje. Zařízení, které navrhla, vyvinula a už i vyrobila anglická Furniture Recycling Group, je prvním svého druhu v celosvětovém měřítku.

Tradiční způsob recyklace matrací - a až dosud jediný způsob, jak znovu využít jejich jednotlivé komponenty - je proces náročný na čas i lidskou práci. V konečném důsledku proto bývá nákladný a pro firmy nerentabilní.

Podle údajů organizace Chartered Institution of Waste Management (CIWM), která sdružuje 6500 recyklačních firem ve Velké Británii, v roce 2014 Britové vyhodili téměř šest milionů matrací. Plnou recyklací přitom prošlo jen 16%, energetickým zhodnocením 11% a téměř tři čtvrtiny matrací skončily na skládkách.

Čísla by se však mohla v dohledné době změnit. Pracovníky, kteří noži doslova rozebírají matrace na jednotlivé části, by totiž mohl nahradit nový vynález, který představila Furniture Recycling Group. Ta se orientuje právě na recyklaci matrací, postelí a dalších druhů nábytku.

Získává a třídí komponenty

Zařízení navržené anglickými inženýry dokáže plně automaticky rozkládat a separovat jednotlivé části na nejzákladnější komponenty. Objem práce, který by jeden pracovník manuálně zvládl za půl dne, dokáže zařízení provést za dvě a půl minuty, uvádí CIWM.

Nejvíce času při manuální recyklaci zabírá dolování jednotlivých pružin z matrace pomocí nože. Drobných pružinek však v matracích bývají řádově i tisíce. Plně automatizované zařízení je efektivní díky tomu, že je dokáže vytahovat vysokou rychlostí a nemusí postupovat od jedné pružiny k druhé řadu za ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372