2/2023

V Anglii otestují akumulaci energie do zkapalněného vzduchu. Dokáže tato technologie konkurovat bateriím?

| autor: OEnergetice.cz - Jan Kroneisl0

V Anglii otestují akumulaci energie do zkapalněného vzduchu. Dokáže tato technologie konkurovat ba

První zařízení svého druhu na světě má otestovat technologii, která má dle svých zastánců potenciál stát se levnější variantou skladování elektřiny než lithium-iontové baterie a zároveň má být schopna dodávat elektřinu déle než bateriová řešení.

Technologie má pomoci integraci stále rostoucího podílu OZE na tamějším energetickém trhu, zejména solární a větrné energie.

Pilotní zařízení, které se nachází u městečka Bury, nedaleko Manchesteru, využívá přebytků výroby z obnovitelných zdrojů, nebo levnou energii dodávanou do sítě mimo odběrové špičky.

Principem je stlačit vzduch a ochladit jej na teplotu -196 °C, kdy dojde k jeho zkapalnění. Poté je v tomto stavu vzduch skladován v kovových tancích do doby, než je potřeba elektřinu do sítě opět dodat.

V tom případě dojde k ohřátí kapalného vzduchu, který následně expanduje a může být použit jako hnací médium pro turbínu vyrábějící elektřinu. Výhodou jsou nulové emise a snížení závislosti na dovozu zemního plynu.

„Pokud chcete skladovat elektřinu jednu hodinu, pak jsou baterie dobré řešení. Ovšem ve skutečnosti lidé potřebují úložiště energie, které uloží přebytky z obnovitelných zdrojů a dodá je ve špičce, která obvykle trvá 4 hodiny nebo déle.“

Gareth Brett, ředitel Highview Power

Zdroj: Highview power / The Guardian

Pilotní zařízení má výkon 5 MW, ale podle výrobce Highview Power může být rozšířeno až na stovky MW.

Brett přiznal, že celý cyklus má menší účinnost než klasické bateriové úložiště, ale na rozdíl od baterií s postupem času nedegraduje.


Zdroj: http://oenergetice.cz/elektrina/akumulace-energie/anglii-otestuji-akumulaci-energie-zkapalneneho-vzduchu-dokaze-tato-technologie-konkurovat-bateriim/

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE