První zařízení svého druhu na světě má otestovat technologii, která má dle svých zastánců potenciál stát se levnější variantou skladování elektřiny než lithium-iontové baterie a zároveň má být schopna dodávat elektřinu déle než bateriová řešení.
Technologie má pomoci integraci stále rostoucího podílu OZE na tamějším energetickém trhu, zejména solární a větrné energie.
Pilotní zařízení, které se nachází u městečka Bury, nedaleko Manchesteru, využívá přebytků výroby z obnovitelných zdrojů, nebo levnou energii dodávanou do sítě mimo odběrové špičky.
Principem je stlačit vzduch a ochladit jej na teplotu -196 °C, kdy dojde k jeho zkapalnění. Poté je v tomto stavu vzduch skladován v kovových tancích do doby, než je potřeba elektřinu do sítě opět dodat.
V tom případě dojde k ohřátí kapalného vzduchu, který následně expanduje a může být použit jako hnací médium pro turbínu vyrábějící elektřinu. Výhodou jsou nulové emise a snížení závislosti na dovozu zemního plynu.
„Pokud chcete skladovat elektřinu jednu hodinu, pak jsou baterie dobré řešení. Ovšem ve skutečnosti lidé potřebují úložiště energie, které uloží přebytky z obnovitelných zdrojů a dodá je ve špičce, která obvykle trvá 4 hodiny nebo déle.“
Gareth Brett, ředitel Highview Power

Zdroj: Highview power / The Guardian
Pilotní zařízení má výkon 5 MW, ale podle výrobce Highview Power může být rozšířeno až na stovky MW.
Brett přiznal, že celý cyklus má menší účinnost než klasické bateriové úložiště, ale na rozdíl od baterií s postupem času nedegraduje.
Zdroj: http://oenergetice.cz/elektrina/akumulace-energie/anglii-otestuji-akumulaci-energie-zkapalneneho-vzduchu-dokaze-tato-technologie-konkurovat-bateriim/
Komentáře