2/2023

Ušetřené gigajouly v Jihlavě a Holešovicích

| autor: Tisková zpráva Komora OZE0

Ušetřené gigajouly v Jihlavě a Holešovicích

Tak hodnotí zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie šestileté působení Aleny Vitáskové v čele Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Vitásková dnes tráví v úřadě poslední den. Vedení ERÚ od zítřka přebírá nová pětičlenná Rada. 

Hodnocení šestileté práce předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové

Návrh reformy elektrických tarifů založený na velikosti jističe připravoval ERÚ dva roky společně s největšími podniky. Jak se hned po zveřejnění ukázalo, hrozil zdražit elektřinu všem, kteří s ní chtějí šetřit, ať už tím, že pravidelně zhasínají, nebo sami si ji vyrábějí v pár panelech na střeše či si kupují ty nejúspornější spotřebiče.

Kdyby loňský návrh ERÚ prošel, miliardy ročně by z kapes domácností vytahaly distribuční divize ČEZ, E.On a PRE. K tomu totiž směřoval nápad vytvořit speciální sociální dávku, která by zvýšené účty za elektřinu domácnostem kompenzovala. Na nátlak premiéra Vitásková naštěstí svůj tarifní návrh stáhla.

Kauza tzv. notifikací pro obnovitelné zdroje, která se táhla přes dva roky. Energetický regulační úřad odmítal vypsat podporu, kterou před tím roky provozovatelům vyplácel, s odůvodněním, že pro ni potřebuje souhlas (notifikaci) od Evropské komise.

U zdrojů uvedených do provozu před rokem 2013 (90 % všech) se to ukázalo zbytečné, jak Komora OZE opakovaně v minulosti tvrdila. [1] Vitásková svým mylným úsudkem způsobila, že investoři ze sektoru rychle prchali a banky odmítaly existující projekty refinancovat. Česku hrozily obří arbitráže.

V době, kdy obnovitelné zdroje byly v Česku sprostým slovem, se ve světě naplno rozjela masivní výstavba obnovitelných zdrojů, které zlevňují a jsou stále efektivnější.

Zatímco se mezi lety 2011 a 2016 celosvětový výkon větrných elektráren víc než zdvojnásobil a fotovoltaických dokonce víc než zečtyřnásobil, v Česku větrné elektrárny narostly o pouhých 29 % (na celkových 282 MW) a fotovoltaické o 5 %, jak ukazuje následující tabulka [2]:

 2011201120162016 
 vítrfotovoltaikavítr  fotovoltaika
 Svět 238 110 70 469 486 749 303 000
EU 28  93 90051 360  157 200 94 864[1]
ČR2191 9712822 068


Nová Rada

Stejné příležitostí a výzvy, akorát již naléhavější, leží před novou Radou. Její kvalitní složení ale dává naději, že se zpoždění podaří dohnat. Nová Rada ERÚ, která po Vitáskové vedení úřadu přejímá, by se podle zástupců sektoru obnovitelných zdrojů měla zaměřit na následující oblasti:

  • začít připravovat energetiku pro nová opatření, která začne chystat příští česká vláda tak, jak budou postupně vznikat evropské předpisy sdružené v balíčku pod názvem Čistá energie pro všechny Evropany. Z pohledu spotřebitelů budou k nejdůležitějším opatřením patřit motivace pro samovýrobce, zavedení podpory pro komunitní energetiku či vznik energetických, technologicky specifických aukcí.
  • začít upravovat či tlačit na úpravu technických aspektů, které umožní rozvoj decentralizovaných zdrojůtak, jak to předpokládají platné strategické vládní dokumenty [3]. Noví radní by se měli zaměřit zejména na zjednodušení podmínek připojování nových zdrojů, sjednocení způsobu měření výroby elektřiny, ale také tlačit na postupné přebudování přenosové a distribuční sítě tak, aby byly v budoucnosti schopné pojmout větší podíl decentralizované elektřiny.
  • Důležitým úkolem bude i úprava elektrotarifů tak, aby spravedlivě rozdělily náklady na sítě a zároveň motivovali spotřebitele elektřinu si sami vyrábět (tzv. samovýrobci).
  • vyjasnit situaci ohledně rekonstrukcí podporovaných obnovitelných zdrojů, což se týká především fotovoltaických elektráren. Tak, aby například domácnost, pekárna či obecní škola nepřišla o podporu a svou investici kvůli tomu, že na trhu nesežene již zcela totožný panel nebo střídač, jaký se vyráběl před 8 lety.

Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl: “Návod na výběr dodavatele energie, nepovedené elektrotarify a zbytečné notifikace. Zhruba takto zůstane zapsaná předsedkyně Vitásková v hlavách těch, kteří energetiku sledují.

Mě nejvíce fascinují příležitosti, které ve vedení ERÚ nevyužila a které proměňují elektroenergetiku v rozvojových i bohatých státech. Za skutečný největší její přínos pro českou energetiku proto považuji uspořené megajouly v budovách, kde ERÚ sídlí a které nechala zrekonstruovat. Stejné, akorát již naléhavější, jsou příležitosti a výzvy, které leží před novou Radou. Její kvalitní složení dává naději, že se zpoždění podaří dohnat.

Prameny:

[1] Tiskové zprávy Komory OZE, například tato

[2] Tabulka: vývoj instalovaného výkonu větrných a fotovoltaických elektráren 2011 - 2016 (v megawattech)

Zdroje: Wind Europe; EurObservEr - Photovoltaic Barometr 2012, 2017; GWEC - Global Wind Statistics 2016; ERÚ - Výroční zpráva o provozu ES 2016;

[3] Národní akční plán pro chytré sítě, Státní energetická koncepce nebo Národní akční plán pro obnovitelné zdroje

[1] údaje ke konci roku 2015 (poslední dostupné)

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP