2/2023

USA: Zavedení uhlíkové daně by vedlo k vyššímu snížení emisí

| autor: Martin Knápek| zdroj: oenergetice.cz0

count-3125587_640.jpg
zdroj: pixabay

Zavedení uhlíkové daně (Carbon fee) ve výši až 35 dolarů na tunu emisí CO2 v USA by mohlo snížit emise spojené s výrobou energie až o 19 % ve srovnání s rokem 2020. K těmto závěrům dospěla ve své analýze, zveřejněné minulý týden, americká vládní agentura U.S. Energy Information Administration (EIA).

Ve své analýze EIA studovala dopady zavedení uhlíkového poplatku na prodej fosilních paliv. Jeho výše by se přitom odvíjela od množství emisí CO2, jež tato paliva vyprodukují. EIA ve své analýze zpracovala tři scénáře nasazení zpoplatnění uhlíku. Všechny scénáře počítají s plošným zavedením daně v roce 2023 a jejím meziročním nárůstem o 5 % ročně až do roku 2050.

Rozdíl mezi nimi je pouze v počáteční výši poplatku. Jednotlivé scénáře počítají s cenami 15,14 USD/t CO2; 25,23 USD/t CO2 a 35,33 USD/t CO2. Příjmy z poplatků za emise by měly být přerozděleny zpět mezi spotřebitele prostřednictvím paušálních částek.

Efekt zavedení uhlíkových poplatků je porovnáván s referenčním scénářem, který předpokládá že nedojde k žádným změnám ve stávající legislativě a uvažuje stávající odhady vývoje technologií. Zavedením uhlíkové daně v nejvyšší výší by podle EIA znamenalo, že celkové emise související s energiemi by v roce 2050 byly o 23 % nižší oproti referenčnímu scénáři a o 19 % ve srovnání s rokem 2020.

Z daně by těžily OZE ale i jaderná energetika

K nejvýznamnějšímu poklesu emisí by ve všech třech scénářích došlo během prvních 5 až 10 let od implementace daně. Důvodem pro tento pokles je hlavně nahrazení výroby elektrické energie z uhlí bezemisními obnovitelnými zdroji a plynovými zdroji. Odhadovaný pokles emisí vzniklých výrobou elektrické energie představuje celkem 82 % celkového rozdílu mezi předpovídanými referenčními emisemi v roce 2050 a scénářem s nejvyšším zdaněním.

Zpoplatnění emisí uhlíku by vedlo k výraznému nárůstu výkonu obnovitelných zdrojů a systémů na ukládání energie, z jeho zavedení by ale měly těžit také jaderné elektrárny. Podle analýzy by zavedení uhlíkové daně vedlo nejen k menšímu uzavírání jaderných elektráren, scénáře předpovídají také výstavbu nových bloků. V případě zpoplatnění ve výši 25 a 35 dolarů by celkový instalovaný výkon JE měl vrůst.

Vliv na další sektory by byl nižší

Další cesty pro snížení emisí, například z velkovýroby chemických látek či rozsáhlejšího rozšíření vozidel na alternativní paliva, by podle EIA vyžadovaly zavedení mnohem vyšších poplatků. Při nejvyšším uvažovaném zdanění emisí by došlo k poklesu emisí z dopravy pouze o 6 % oproti referenčnímu scénáři.

Zavedení uhlíkových poplatků by rovněž mělo vést k relativně malým poklesům emisí u dalších energeticky náročných průmyslových odvětví, kde není přechod k alternativním palivům snadno realizovatelný.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP