Platts však upozorňuje na nová technologická a politická rizika, která by mohla očekávaný rozmach této technologie přibrzdit.
Platts očekává, že do roku 2023 bude ve Spojených státech připojeno k síti téměř 10 GW výkonu ve velkých bateriových systémech.
Politická podpora bude i nadále podle Platts představovat klíčový prvek v předpokládaném několikagigawattovém růstu instalovaného výkonu bateriových úložišť v USA.
„V roce 2018 se New Jersey, Massachusetts a New York připojily ke Kalifornii a Oregonu a přijaly cíle v oblasti akumulace energie. New Jersey a New York mají nyní dva nejvíce ambiciózní cíle: 2 GW do roku 2030 a 3 GW do roku 2030,“uvedl Platts.
Rozmach v oblasti nasazování velkých bateriových úložišť je nicméně očekáván i ve státech, kde nebyly přijaty žádné oficiální cíle. Podle Platts přesáhl v květnu letošního roku celkový instalovaný výkon projektů bateriových úložišť v žádostech o připojení k elektrizační soustavě hodnotu 40 GW. To je meziroční navýšení o téměř 200 %. Platts však připomíná, že osud mnoha z těchto projektů je nejistý.
Pokles ceny lithium-ion baterií a diverzifikace obchodních modelů
Platts ve své analýze upozorňuje, že obchodní modely využití bateriových úložišť v USA se začínají rozšiřovat.
„První instalace většinou poskytovaly primární regulaci frekvence, například na trzích PJM a CAISO situovaných na východním, respektive západním pobřeží. Nové instalace ovšem mají delší dobu akumulace. Budou tedy spoléhat na více druhů příjmu a ne na jednu službu…Poskytování špičkového výkonu a přesun výroby fotovoltaických elektráren budou pravděpodobně dva hlavní obchodní modely, a to zejména na jihozápadě a jihovýchodě země,“ dodává Platts.
Platts připomíná, že lithium-ion baterie zcela zastínily ostatní technologie a že lze očekávat udržení vedoucí pozici v krátkodobém až střednědobém horizontu.
„Ceny v posledních letech prudce poklesly s nárůstem výrobních kapacit poháněným očekávaným rychlým rozvojem elektromobility,“ uvádí Platts.
Analytici Platts nicméně upozorňují na objevující se rizika, která by mohla předpokládaný rozvoj bateriových úložišť v USA přibrzdit. Mezi tato rizika patří vývoj cen vzácných kovů, požární ochrana a potenciální zavedení dovozních cel na baterie dovážené z Číny.
Zdroj: oenergetice.cz„Obavy z bezpečnosti se zvýšily po požáru na zařízení APS v dubnu a 23 nedávných požárech bateriových úložišť v Jižní Koreji, která v roce 2018 zažila exponenciální růst bateriových úložišť,“ dodává Platts.
Komentáře