2/2023

USA na pokraji bateriového boomu: Žádosti o připojení přesáhly 40 GW

| autor: oEnergetice.cz - Jan Budín0

USA na pokraji bateriového boomu: Žádosti o připojení přesáhly 40 GW

Platts však upozorňuje na nová technologická a politická rizika, která by mohla očekávaný rozmach této technologie přibrzdit.

Platts očekává, že do roku 2023 bude ve Spojených státech připojeno k síti téměř 10 GW výkonu ve velkých bateriových systémech.

Politická podpora bude i nadále podle Platts představovat klíčový prvek v předpokládaném několikagigawattovém růstu instalovaného výkonu bateriových úložišť v USA.

„V roce 2018 se New Jersey, Massachusetts a New York připojily ke Kalifornii a Oregonu a přijaly cíle v oblasti akumulace energie. New Jersey a New York mají nyní dva nejvíce ambiciózní cíle: 2 GW do roku 2030 a 3 GW do roku 2030,“uvedl Platts.

Rozmach v oblasti nasazování velkých bateriových úložišť je nicméně očekáván i ve státech, kde nebyly přijaty žádné oficiální cíle. Podle Platts přesáhl v květnu letošního roku celkový instalovaný výkon projektů bateriových úložišť v žádostech o připojení k elektrizační soustavě hodnotu 40 GW. To je meziroční navýšení o téměř 200 %. Platts však připomíná, že osud mnoha z těchto projektů je nejistý.

Pokles ceny lithium-ion baterií a diverzifikace obchodních modelů

Platts ve své analýze upozorňuje, že obchodní modely využití bateriových úložišť v USA se začínají rozšiřovat.

„První instalace většinou poskytovaly primární regulaci frekvence, například na trzích PJM a CAISO situovaných na východním, respektive západním pobřeží. Nové instalace ovšem mají delší dobu akumulace. Budou tedy spoléhat na více druhů příjmu a ne na jednu službu…Poskytování špičkového výkonu a přesun výroby fotovoltaických elektráren budou pravděpodobně dva hlavní obchodní modely, a to zejména na jihozápadě a jihovýchodě země,“ dodává Platts.

Platts připomíná, že lithium-ion baterie zcela zastínily ostatní technologie a že lze očekávat udržení vedoucí pozici v krátkodobém až střednědobém horizontu.

„Ceny v posledních letech prudce poklesly s nárůstem výrobních kapacit poháněným očekávaným rychlým rozvojem elektromobility,“ uvádí Platts.

Analytici Platts nicméně upozorňují na objevující se rizika, která by mohla předpokládaný rozvoj bateriových úložišť v USA přibrzdit. Mezi tato rizika patří vývoj cen vzácných kovů, požární ochrana a potenciální zavedení dovozních cel na baterie dovážené z Číny.

„Obavy z bezpečnosti se zvýšily po požáru na zařízení APS v dubnu a 23 nedávných požárech bateriových úložišť v Jižní Koreji, která v roce 2018 zažila exponenciální růst bateriových úložišť,“ dodává Platts.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP