2/2023

Uplatní se jaderné reaktory při výrobě vodíku? Američtí vědci testují novou technologii

| autor: oEnergetice.cz - Martin Knápek0

Uplatní se jaderné reaktory při výrobě vodíku? Američtí vědci testují novou technologii

Dvouletý projekt výzkumu a vývoje má zkoumat efektivitu, design a ekonomickou stránku využívání ISMR reaktorů k bezuhlíkové výrobě vodíku v průmyslovém množství pomocí hybridního síranového procesu. Ten je založen na chemických reakcích kyseliny sírové, jódu a vody, které vyžadují stálý přísun tepelné energie. Tento bezuhlíkový způsob výroby vodíku z vody může být efektivnější než vysokoteplotní parní elektrolýza.

Projekt má za cíl demonstrovat komerční životaschopnost propojení hybridního síranového procesu s jadernou elektrárnou s ISMR reaktorem pro velkovýrobu vodíku bez emisí skleníkových plynů. Projekt staví na dvacetiletém výzkumu v Národní laboratoři Savannah River, která bude, spolu s Národními laboratořemi Sandia a Idaho, i nadále vést výzkum této technologie.

Vodík jako palivo

Mimo současných využití při produkci amoniaku, rafinaci ropy, v chemické výrobě a v dalších průmyslových aplikacích se v budoucnu stále očekává výrazný růst používání vodíku jako skladovatelného nosiče energie. Vodík tak má být v budoucnu využíván například v dopravě nebo jako způsob akumulace elektrické energie za účelem vykrývání nestabilit v přenosové soustavě způsobených intermitentními zdroji. Očekává se, že do roku 2020 trh s vodíkem dosáhne hodnoty 200 miliard dolarů.

„Díky spojení sil s energetickým gigantem, jako je Southern Company, jsme schopní přivést tuto revoluční technologii na průmyslové trhy. Využívání ISMR reaktoru k efektivnější a ekonomičtější výrobě vodíku je pouze jedním z mnoha průmyslových využití ISMR reaktoru mimo výrobu elektrické energie. Odstranění uhlíku z procesu výroby vodíku nám pomáhá posunout hlubokou dekarbonizaci na dosah ruky. Ukazuje nám cestu pro výrobu uhlíkově neutrálních paliv pro dopravu a bezemisní hnojiva.“

Simon Irish, výkonný ředitel Terrestrial Energy USA

„Toto je projekt s potenciálně velkým dopadem, který kombinuje výhody reaktorů s tekutými solemi s vývojem pokročilých procesů rozkladu vody pro výrobu vodíku. Southern Company, se svou historií inovací, se těší na spolupráci s Terrestrial Energy USA na společném výzkumu této technologie.“

Noah Meeks, výzkumný inženýr a projektový manažer v Southern Company

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP