2/2023

UCEEB spočítal potenciál pro snížení emisí oxidu uhličitého z provozu českých budov

| autor: UCEEB ČVUT v Praze0

UCEEB spočítal potenciál pro snížení emisí oxidu uhličitého z provozu českých budov

Podle nejprogresivnějšího scénáře úspor energií je možné snížit současné hodnoty až o 66 %. Pro dosažení cílů Pařížské klimatické dohody by však bylo potřeba snížit emise ještě výrazně více.

Výpočet Antonína Lupíška z ČVUT UCEEB byl založen na datech aliance Šance pro budovy, která modelovala pět různých scénářů úspor energie v budovách podle hloubky energetických sanací a rychlosti aplikace úsporných opatření.

Výsledky studie ukazují, že roční produkce CO2 související s provozem českého fondu budov činila v roce 2016 celkem 44,57 Mt CO2. To představuje přibližně 43 % celkových emisí CO2 České republiky za rok 2015. 

Rezidenční sektor v roce 2016 podle výpočtů vyprodukoval 23,28 Mt CO2 (22% podíl na emisích CO2 v ČR) a nerezidenční sektor byl zodpovědný za 21,29 Mt CO2 (21% podíl na emisích CO2 v ČR).

Podle nejprogresivnějšího scénáře úspor energií je tuto roční hodnotu možno snížit do roku 2075 o 66 % na 15,29 Mt CO2. Tato roční úspora odpovídá 28 % celkových národních emisí ČR v roce 2015.

Pomocí úsporných opatření v budovách a jejich energetických sanací na úroveň pasivního domu je možné ušetřit více než čtvrtinu národních emisí oxidu uhličitého. Jedná se tedy o potenciálně významný příspěvek ke klimatickým cílům, nicméně ke splnění závěrů Pařížské klimatické dohody by bylo potřeba snížit emise CO2 ještě více.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP