2/2023

U Rotterdamu vyroste největší větrná turbína, její rotor má průměr 220 metrů

| autor: oEnergetice.cz - Martin Knápek0

U Rotterdamu vyroste největší větrná turbína, její rotor má průměr 220 metrů

Výstavba turbíny má být provedena během letošního léta. Uzavřená dohoda zahrnuje také dohodu o pětiletém testovacím období a 15letém provozu a údržbě.

Haliade-X je největší větrnou turbínou na světě. Její instalovaný výkon je 12 MW, průměr rotoru je 220 metrů. Haliade-X má být také nejúčinnějším typem přímořské turbíny.

Díky kombinaci obrovského rotoru a delších listů je turbína méně citlivá na změnu rychlosti proudění a je tak schopná vyrobit více energie za pomalejších rychlostí vzduchu. Ročně by turbína tohoto typu měla být schopná vyrobit zhruba 67 GWh elektrické energie.

Uvedení na trh se plánuje v roce 2021

Ačkoliv je turbína určena pro použití na moři, nový prototyp bude z důvodu snazšího přístupu k provádění testů postaven na souši. Během počátečního provozního období tak bude GE schopná shromáždit všechna data potřebná k obdržení typového osvědčení, které je klíčové pro uvedení turbíny na trh v roce 2021.

„Jsme hrdí na to, že GE Renewable Energy a SIF využijí náš přístav jako testovací lokalitu pro vývoj nejvýkonnější větrné turbíny na světě.“ – Allard Castelein, výkonný ředitel Přístavu Rotterdam

Aktivity na přípravu lokality na budoucí výstavbu již započaly. Gondola turbíny má být vyrobena ve Francii v Saint-Nazaire, tři 107 metrů dlouhé listy mají být rovněž vyrobeny ve francouzském Cherbourgu. Samotná věž bude vyrobena ve Španělsku. Všechny jednotlivé části budou dopraveny do Rotterdamu, kde bude turbína složena a instalována.

Prototyp turbíny v Rotterdamu je součástí investice do projektu Haliade-X, která má činit 400 milionů dolarů a která byla GE oznámena minulý březen. Projekt má za cíl snížit náklady na přímořské větrné elektrárny a zvýšit tak jejich konkurenceschopnost.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP