Podle zprávy OSN se každoročně do mořské vody dostane na 8 milionů tun plastu, které ohrožují kvalitu této životodárné tekutiny i existenci živé přírody v ní.
Spojené národy věnují dnešní den tématu "BeatPlasticPollution” a kampani "Čistá moře", která bojuje proti znečištění z plastu zejména ve světových oceánech.
Kdokoli se může ke kampani připojit tady a vyjádřit svou podporu při snižování, opětovném použití a recyklaci plastů. Jaký je vzkaz pro tento den? Šetřte s plasty! Více zde.
Z během minulého týdne představené evropské strategie pro plasty v oběhovém hospodářství vyplývá, že každý rok se jenom na starém kontinentu vyprodukuje přibližně 25,8 milionu tun plastového odpadu.
Na plážích EU tvoří nejběžnější nalezené předměty z 50 procent plasty na jedno použití. Globální roční produkce plastů vyšplhala na 300 milionů tun, z toho nejvíce – 141 milionů tun – připadá na obaly.
Evropská komise proto navrhla zakázat jednorázové plastové výrobky jako např. brčka, kelímky, nádobí, příbory nebo míchátka. „Omezení škodlivého plastového smetí je pro Evropu obchodní příležitostí.
Můžeme vytvořit udržitelné výrobky, po kterých bude v příštích dekádách ve světě poptávka, a vlastně tak více ekonomicky těžit z našich vzácných zdrojů,“ uvedla Komise na svém Twitteru.
Není na co čekat
V některých zemích už vlády plastovým hordám přestávají jen přihlížet. Velmi aktivní je na tomto umělohmotném poli například Velká Británie, odkud přicházejí zprávy o revoluci v recyklaci kelímků na kávu.
Málokdo totiž ví, že kelímky, ve kterých si objednáváme „kávu s sebou“, se nerecyklují a končí na skládkách, nebo v lepším případě v zařízeních na energetické využití odpadu. Britové ročně vyhodí kolem 2,5 miliardy jednorázových kávových kelímků.
Téměř žádný z nich (přesně je to 99,75 %) se nerecykluje. Největší ostrovní kavárenský řetězec Costa Coffee, který má tisíce poboček v dalších více než 30 zemích, chce proto rozjet projekt na podporu sběru takovýchto kelímků.
Zapojují se i menší podniky a instituce. A pro příklady nemusíme chodit až do Spojeného království. Problémy související s jednou použitými a vyhozenými kelímky, brčky, tácky apod. rezonují i v České republice.
Řada kaváren, občerstvení a barů v kulturních zařízeních už poskytuje alternativy a slevy pro zákazníky, kteří se s plastovým nádobím rozloučí. Tipy na ně najdete zde zde.
Blbneme na kvadrát
Pozadu v boji s nadužíváním plastů nezůstává ani česká vláda. Na nutnost omezit spotřebu jednorázového nádobí poukazuje ve své letošní kampani DOST BYLO PLASTU Ministerstvo životního prostředí.
To ještě před případnou regulací prosazuje dobrovolné dohody s restauracemi, občerstveními v nákupních centrech, kavárnami, fast foody nebo třeba s železničními a autobusovými dopravci.
V dobrovolné dohodě se mohou zavázat ke konkrétním krokům prokazatelně snižujícím spotřebu nádobí na jedno použití. Přidat se mohou i úřady.
„Jde o to, aby se normální lidé už někde zastavili a řekli si: ‚Vždyť my blbneme na kvadrát.' To přece není o kvalitě života, že každé jablko je samostatně zabalené. To je šílenost,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.
Ministerstvo životního prostředí proto spustilo speciální stránku kampaně www.dostbyloplastu.cz. A zároveň jedná s dotčenými firmami o tom, aby zákazníci měli možnost volby, mohli se vzdát plastového nádobí a místo něj zvolit jinou, ekologičtější variantu, za kterou ale nebudou platit nic navíc.
Kromě toho chystá MŽP několik osvětových aktivit k podpoře snižování plastů na jedno použití mj. i na úřadech.
#BeatPlasticPollution #dostbyloplastu
Komentáře