2/2023

Švédská vláda schválila výstavbu trvalého úložiště jaderného dopadu

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

final-repository-768x500.jpg
zdroj: skb.com

Švédská vláda povolila vybudovat trvalé úložiště vyhořelého jaderného paliva ve Forsmarku a enkapsulační závod. Švédsko se tak po Finsku stalo teprve druhou zemí na světě, která dosáhla tohoto milníku.

Švédská vláda ve čtvrtek povolila vybudování trvalého úložiště, označovaného Clink, ve Forsmarku v obci Östhammar a meziskladu a enkapsulačního závodu Clab v Oskarshamnu. Toto rozhodnutí následovalo po ověření, že žádosti splňují požadavky zákona o životním prostředí a zákona o jaderných činnostech.

Nakládání s radioaktivním odpadem má ve švédsku na starosti společnost Svensk Kärnbränslehantering AB (SKB), obdoba českého SÚRAO, která zkoumá a vyvíjí technologii pro trvalé úložiště již více než 40 let ve spolupráci s odborníky z univerzit, výzkumných ústavů a vysokých škol ve Švédsku i v zahraničí.

"Vláda podporuje odborné posouzení Švédského úřadu pro radiační bezpečnost, že technologie pro konečné úložiště je nejlepší možná a že metoda se třemi bariérovými funkcemi je bezpečná a splňuje požadavky legislativy, a to i ve velmi dlouhém časovém horizontu," uvedla švédská vláda.

Metoda tří bariér

Použitá metoda KBS-3 spočívá v kombinaci tří bariér - měděných kanystrů, bentonitového jílu kolem nich a samotné horniny - které chrání obyvatelstvo a životní prostředí před radioaktivním zářením. Vláda podporuje odborné posouzení Švédského úřadu pro radiační bezpečnost, že se jedná o nejlepší možnou technologii trvalého uložení a že metoda trojité bariéry je bezpečná a splňuje požadavky právních předpisů, a to i ve velmi dlouhém časovém horizontu.

"Konečné uložení bylo důkladně prozkoumáno a připravuje se již dlouhou dobu. Výzkum probíhá již od 70. let minulého století. Soudy a Švédský úřad pro radiační bezpečnost žádost přezkoumávaly v letech 2011 až 2018, kdy byla záležitost předána vládě. Díky rozsáhlému výzkumu, přípravě a bezpečné technologii mohla vláda nyní toto rozhodnutí přijmout. Proces pokračuje a metoda se zdokonaluje dalším výzkumem a vývojem," uvedla švédská ministryně pro klima a životní prostředí Annika Strandhällová.

Další kroky v procesu

V souladu se švédským zákonem o životním prostředí nyní vláda předává případ pozemkovému a environmentálnímu soudu při okresním soudu v Nacce, který vydá povolení a stanoví podrobné podmínky provozu. Rozhodnutím vlády získala SKB povolení podle zákona o jaderných činnostech.

Rozhodnutí je podmíněno tím, že Švédský úřad pro radiační bezpečnost provede pokračující postupné přezkoumání, jehož součástí bude i budoucí výzkum a vývoj technologie. Teprve po získání všech licencí může být zahájena výstavba úložiště, která potrvá přibližně 10 let.

Trvalé úložiště Clink má pojmout až 6 000 kapslí s celkem 12 000 tunami radioaktivního odpadu v hloubce přibližně 500 metrů. Projekt si vyžádá investici přibližně 19 miliard švédských korun (44 miliardy českých korun), a to především do stavebnictví, skalních prací a instalací. Skladovací kapacity meziskladu Clab má dosáhnout 11 000 tun.

Švédsko je teprve druhou zemí, kde vláda povolila výstavbu trvalého úložiště

Žádná země dosud nevybudovala konečné úložiště vyhořelého jaderného paliva. Nejdále v tomto procesu pokročily Finsko, Švédsko a Francie. Finsko se může stát první zemí, která trvalé úložiště vybuduje. Země hodlá použít stejnou metodu jako Švédsko. Výstavba zkušebního zařízení Onkalo v Olkiluoto v obci Eurajoki začala před několika lety.

V roce 2012 byla podána žádost o povolení rozšířit Onkalo tak, aby se v budoucnu stalo trvalým úložištěm vyhořelého jaderného paliva. Na základě kladného doporučení finského úřadu pro radiační bezpečnost STUK finská vláda v roce 2015 žádost společnosti Posiva schválila.

"Švédsko a Finsko jsou prvními zeměmi na světě, které převzaly odpovědnost za jaderný odpad. Půjde o bezpečné úložiště vyhořelého paliva, které zajistí bezpečnost pro životní prostředí i pro lidi. Kromě toho zajistí dlouhodobé podmínky pro dodávky elektřiny a pracovní místa ve Švédsku," tvrdí Strandhällová.

Přístupem Francie je přepracování vyhořelého jaderného paliva. Pro vyhořelé jaderné palivo i vysoce radioaktivní zbytky po přepracování je však také zapotřebí trvalé úložiště. Vládní agentura pro nakládání s radioaktivním odpadem Andra doufá, že bude moci požádat o povolení k jeho vybudování v jílovém ložisku v okrese Meuse.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP